Energetický regulační úřad (ERÚ) prostřednictvím své předsedkyně paní Vitáskové informoval o podání trestního oznámení ohledně protizákonného postupu při stanovování výkupních cen z fotovoltaických elektráren (FVE) s odkazem na vnitřní audit, který dle mého neopodstatněně nezveřejnili, takže nevíme, co je obsahem.

Přestože tento postup (jako i dlouhodobý negativní přístup ke všem obnovitelným zdrojům energie) paní Vitáskové se mi i jako občanovi příliš nelíbí, do značné míry mi připadá více politický a netransparentní na to, že jsou to kroky nezávislého (i na velké energetice – jádru/uhlí/plynu) státního regulátora, přesto by tato poslední medializace mohla vnést trochu obecného povědomí o této problematice.

Dle mého problém s FVE nebyl náhoda. Zákon č. 180/2005 Sb. na samém začátku byl nastaven správně, mj. 5% „snižovací“ limit byl dán pozměňovacím návrhem z pléna v Poslanecké sněmovně, ale ani u tohoto nemohl asi nikdo tenkrát předvídat situaci. Rozjezdu sektoru to pomohlo a do roku 2008/9 to nebyl problém.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se