Madridské úřady v pátek schválily projekt obřího komplexu kasin a hotelů, jemuž španělská média říkají "Eurovegas".

Projekt firmy Las Vegas Sands amerického miliardáře Sheldona Adelsona může do roku 2017 vytvořit podle vládních činitelů až čtvrt milionu pracovních míst. Přes ekonomickou krizi v zemi a rekordní nezaměstnanost ale proti plánu protestuje řada aktivistických skupin.

Středisko o rozloze 750 hektarů by mělo vyrůst u městečka Alcorcónu asi 15 kilometrů jižně od hranic Madridu a Adelson do něj chce podle dřívějších informací investovat až 35 miliard dolarů (660 miliard Kč).

Adelsonovou vizí je, že španělský komplex se stane centrem zábavy pro celou Evropu. O umístění parku Madrid bojoval s Barcelonou.

Obří centrum zábavy a hazardu se má nakonec jmenovat jinak, píše španělský El País. Plán postavit nové velké kasino pod názvem "Eurovegas" přitom nedávno oznámilo také Maďarsko.

Starosta Alcorcónu David Pérez ve španělské televizi řekl, že výstavba komplexu ještě do konce tohoto roku zaměstná 4000 lidí ze stavebních profesí, jichž je v zemi po pádu realitního boomu před pěti lety mezi nezaměstnanými nejvíc. Provozní ředitel Las Vegas Sands Michael Leven uvedl, že počáteční investice bude činit 3,6 miliardy dolarů a v příštím roce začne firma získávat na projekt peníze od bank.+

První fáze projektu by měla být hotova do roku 2017. Do té doby by mělo být postaveno vedle kasin a obchodů 12.000 hotelových pokojů a zaměstnáno by zde mělo být na 80.000 lidí. Součástí projetu je i stavba nejvyšší budovy v zemi, podle některých španělských webů ve tvaru obřího písmene M.

Proti projektu protestují ve Španělsku aktivisté, kteří se obávají rizika zavlečení vysoké kriminality a prostituce do země. Poukazují také na možné škody pro životní prostředí a využívají toho, že Las Vegas Sands je nyní v USA terčem vyšetřování a civilní žaloby.

V pátek mají protestní skupiny v plánu demonstrovat proti projektu na centrálním madridském náměstí Puerta del Sol. Podle nich je projekt "synonymem spekulace, korupce, ztráty práv a ekologických škod". Starosta Alcorcónu Pérez jim podle agentury Reuters vzkázal, že by měli myslet raději na španělské nezaměstnané, jichž je nyní asi čtvrtina pracovních sil v zemi.

Las Vegas Sands je jedním z předních světových provozovatelů a developerů kasin a zábavních center. Na lasvegaském Stripu má komplexy The Venetian a The Pallazzo. V minulých letech vybudovala firma obří komplexy v Singapuru a Macau. Adelson je se jměním 22 miliard dolarů 16. nejbohatším člověkem světa.