Evropská komise dnes oficiálně navrhla zavedení daně z finančních transakcí v 11 členských zemích Evropské unie.

Daň, jejímž prostřednictvím se mají banky podílet na nákladech souvisejících s finanční krizí, by měla vynést až 35 miliard eur (téměř 890 miliard Kč) ročně.

Daň by měla začít platit od ledna příštího roku. Zavedení daně v 11 zemích EU již minulý měsíc odsouhlasili ministři financí unie.

Plány na celoevropské zavedení daně ztroskotaly především kvůli odporu ze strany Británie a Švédska. Také Česká republika se do projektu na rozdíl například od Slovenska prozatím nehodlá připojit.

Opatření bude mít podle agentury DPA formu daně z přidané hodnoty na mezibankovní obchody s cennými papíry. Nemělo by se týkat produktů pro drobné klienty, jako jsou například hypotéky a úvěry.

Daň z finančních transakcí bude zavedena v Německu, Francii, Rakousku, Belgii, Estonsku, Řecku, Itálii, Španělsku, Portugalsku, Slovinsku a na Slovensku.

Tyto země se nyní budou muset shodnout na podrobnostech daně. Evropská komise navrhuje, aby sazba daně na obchody s akciemi a dluhopisy činila 0,1 procenta.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist