Vzdělání:
Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze.
Kariéra:
Začínal jako odborný asistent na ČVUT, od roku 1988 pracuje v Matematickém ústavu Akademie věd ČR. Od roku 2011 je také profesorem na Matematicko-fyzikální fakultě UK.
Soukromí:
Je ženatý a má tři děti.
Matematik Eduard Feireisl letos obdržel prestižní grant od Evropské výzkumné rady pro "zkušené" vědce. Více než 18 milionů korun hodlá využít na zkoumání matematických modelů, které slouží například k předpovědi počasí.
Čeští matematici patří ke světové špičce. Proč se Česku daří právě v téhle disciplíně?
I špičkovou matematiku totiž můžete dělat ve skromných podmínkách s malými náklady. Dalším důvodem je, že třeba v mém oboru parciálních rovnic se v Praze vytvořila uznávaná škola, kterou v 60. letech založil profesor Nečas. Bohužel občas slýchám, že nyní nebudou peníze, tak Nečasovu školu zrušíme a třeba za 10 let, až se situace zlepší, ji znovu obnovíme a za další dva roky budeme mít opět špičkové pracoviště. To je ale scestné. Léta budovanou tradici lze snadno zničit, znovu ji vytvořit je ale velmi obtížné.
Na co použijete grant od Evropské výzkumné rady?
Studujeme vlastnosti matematických modelů. Zjišťujeme, jak je co nejefektivněji řešit, sledujeme, do jaké míry jsou si podobné či v čem se liší. Na danou problematiku lze použít více modelů, a pak je otázka, který z nich je ekonomicky výhodný.
Konkrétně nás zajímá pohyb tekutin, tedy plynů a kapalin, a vedení tepla v tekutinách. Zkoumáme, do jaké míry dávají existující matematické modely správný obraz o budoucnosti.
Jak to lze využít v praxi?
Popsané modely se často využívají v meteorologii. S jejich pomocí se ale také řeší, jak vzduch obtéká automobily nebo letadla. Modely pomáhají optimalizovat tvar dopravních prostředků tak, aby byla spotřeba paliva co nejmenší, případně rychlost co největší. Velmi dynamicky se nyní také rozvíjí obor, který sleduje proudění tekutin v lidském těle. V astrofyzice se zase modely tohoto typu využívají k popisu hvězd, protože některé hvězdy se v podstatě chovají jako dostatečně husté plyny. Praktická aplikace modelů je široká.
VÍCE SE DOČTETE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 14. ÚNORA.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.