Americký internetový gigant Google připravuje plány na spuštění maloobchodního prodeje ve Spojených státech. Na své internetové stránce o tom v pondělí informoval deník The Wall Street Journal (WSJ), který se odvolává na nejmenované zdroje.

Google by ve svých prodejnách pod svou značkou pravděpodobně měl prodávat hardware pod vlastní značkou, jako jsou laptopy Chromebook, tablety a mobilní telefony Nexus.

Americký list připomíná, že prodejny technologického gigantu Apple stály za úspěchem jeho chytrých telefonů iPhone a tabletů iPad a vlastní prodejny otevřel i americký výrobce softwaru Microsoft.

Přesnější datum ani místo zahájení prodeje ale známo není. Podle jednoho ze zdrojů se kalifornská společnost ve svých plánech letos vůbec nemusí posunout vpřed.

V Googlu se údajně o možnosti otevřít vlastní prodejny hovořilo již nějakou dobu, zatímco se firma díky svému operačnímu systému Android stala významným hráčem v segmentu chytrých telefonů.

Na druhou stranu šéf a spoluzakladatel Googlu Larry Page podle zdroje WSJ v posledních debatách o otevření kamenných obchodů nejevil velký zájem. V roce 2010 se Google snažil prodávat chytré telefony Nexus One přes webové stránky, experiment ale po krátké době ukončil.

Firma minulý rok dokončila akvizici Motorola Mobility, která také vyrábí chytré telefony a tablety. Firma je ale opatrná v tom, aby příliš nápadně nezvýhodňovala Motorolu před dalšími výrobci, jako jsou Samsung a Sony, které také používají operační systém od Googlu Android.

Dalším artiklem, které by obchody mohly nabízet, jsou brýle-počítač, které vyvíjí divize Google X pod vedením dalšího ze zakladatelů Sergeje Brina. Ty se mají objevit na trhu někdy v průběhu příštího roku.

V prodejnách by se také mohly předvádět výhody jejich softwaru pro televize.

Google sám mobily a tablety nevyrábí, dělají je pro něj firmy jako Samsung, Sony nebo LG.

Microsoft, který se dříve soustředil také pouze na software, ale později začal vyrábět herní konzole Xbox či tablet Surface, už otevřel v USA a Kanadě 30 obchodů a chystá 11 dalších. Maloobchodní tržby z nich nezveřejňuje.

Apple má po celém světě kolem 400 obchodů, které ročně utrží přes 10 miliard dolarů.