Česká vláda se ohradila proti postupu bulharské strany vůči energetické společnosti ČEZ, jejímž většinovým vlastníkem je český stát.

„O nastalé situaci budu mluvit s generálním ředitelem ČEZ stejně jako budu chtít slyšet od bulharských představitelů důvody, které je vedly k takto bezprecedentnímu kroku,“ uvedl v úterý večer premiér Petr Nečas v tiskovém prohlášení.

Bulharský premiér Bojko Borisov v úterý nečekaně oznámil, že CEZ Bulgaria přijde ještě tentýž den o licenci. Tu ale firmám neodebírá vláda, ale nezávislý energetický úřad. Navíc odběr licence je záležitostí spíše týdnů než jednoho týdne.

Nečas svému bulharskému protějšku vytkl, že jeho jednání ovlivňují blížící se parlamentní volby 7. července.

„Výroky bulharských představitelů vůči ČEZ a dalším zahraničním společnostem považuji ze velmi nestandardní a celý problém vnímám jako silně zpolitizovaný kvůli blížícím se parlamentním volbám. Očekávám, že Bulharsko jako člen Evropské unie bude dodržovat mezinárodní závazky, evropské právo i vlastní zákony včetně těch, které se týkají ochrany zahraničních investic,“ prohlásil český premiér.

Ve věci se bude angažovat i ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. "Z pohledu evropské legislativy je ten postup velmi nestandardní," uvedl Kuba. Postup bulharské strany je podle něj nepřijatelný.

Kromě upozornění na situaci přímo v Bruselu, bude Praha problém vyjasňovait i s Bulhary. "Že budeme jednat i na úrovni bilaterální, je logické," uvedl ministr.

Kuba zdůraznil, že hodlá téma otevřít i během večerního jednání s eurokomisařem Joaquínem Almuniou, který v Evropské komisi odpovídá za hospodářskou soutěž. "Pokud máme se pohybovat v legislativních rámcích Evropské unie, tak tohle je něco, co z nich naprosto vybočuje," řekl.

Kuba se podivuje nad postupem, kdy o odebrání licence informoval předseda vlády.

"Bulharský premiér oznámil, že bude odebrána licence ČEZu, ale je třeba si uvědomit, že odebrání licence není v Evropské unii politickým rozhodnutím. Je to rozhodnutím, které může udělat nezávislý regulátor. Může jej udělat pouze v momentě, kdy upozorní nějakou výtkou na nějaká významná pochybení, dá tomu účastníkovi možnost je nějakým způsobem rozporovat a pokud jsou prokázána, pak může zahájit proces odebrání licence," řekl český ministr.

Kubovy výroky odsoudil ministr financí Miroslav Kalousek. Prohlásil, že Kuba nemá oprávnění vyjadřovat se za ČEZ. Kalousek připomněl, že ČEZ má své orgány, představenstvo a dozorčí radu, a též svého akcionáře, kterým je většinově ministerstvo financí.

Dozorčí radu a představenstvo už ministr financí požádal o podklady k situaci. Měl by je prý získat do středečního rána a po jejich prostudování se chce, nejspíš ve stejný den odpoledne, k věci relevantně a odpovědně vyjádřit. Kalousek nepředpokládá, že se věcí bude přímo zabývat vláda na svém středečním jednání.

Evropská komise zatím jen uvedla, že potřebuje čas si případ prostudovat. „V první řadě je to zodpovědnost členské země a tamního regulátora. Dejte nám víc času podívat se na tento případ, to je jediné, co mohu nyní říct," uvedla Marlene Holznerová, mluvčí eurokomisaře pro energetiku Günthera Oettingera.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist