Významný prodejce hraček, který působí také v Německu, Rusku či na Ukrajině, míří do Česka. Řetězec padá do polské maloobchodní sítě EM&F. V ní od loňska drží podíl ve výši 74,34 procenta česko-slovenská finanční skupina Penta spolu s lucemburským fondem Eastbridge. Roční obrat EM&F činí zhruba 800 milionů eur.

Penta tak stojí u příchodu další polské maloobchodní sítě do Česka. V roce 2007 koupila polský řetězec Žabka a o rok později s obchody expandovala do České republiky.

V roce 2010 pak Penta prodala Žabku spolu s obchody Koruna řetězci Tesco zhruba za miliardu korun.

"Česká expanze firmy Smyk se zatím týká Prahy, ale společnost nevylučuje obchody i v dalších lokalitách," potvrdil včera HN informaci mluvčí skupiny Penta Martin Danko.

Jak upřesnil po komunikaci s vedením polského řetězce, firma zváží další investice v Česku podle toho, jak se bude dařit prvnímu obchodu.

"Česko je podle nás trh s velkým potenciálem, ale nejprve potřebujeme vyhodnotit výkonnost chystaného obchodu. K tomu potřebujeme několik měsíců," uvedla společnost Smyk, která v Polsku provozuje více než stovku obchodů.

Smyk, jehož roční obrat činí téměř šest miliard korun, má ve své síti i tzv. megastory (obchody širšího sortimentu) a outlety. V Česku zatím vznikne klasický obchod, který kromě hraček nabízí i kočárky či kojenecké potřeby.

Uspět výhradně na trhu hraček by podle lidí z oboru bylo pro novou firmu náročné. "Pokud se někdo pokouší rozvinout další síť prodejen hraček, jedná se o velice rizikovou investici. Současná poptávka je bohatě pokrytá a prodej se přesouvá na internet," varuje místopředseda Sdružení pro hračku a hru Jiří Šťastný.

Na český hračkářský trh se přesto chystají i další zahraniční firmy. Loni ohlásila expanzi do Česka a do zbytku střední Evropy přední americká hračkářská firma Toys’R’Us.

Podle Vladimíra Šůly, majitele největšího řetězce a distributora hraček v Česku, společnosti Pompo, se ale Američanům příliš nevydařila polská expanze. Otevření českých obchodů se proto zřejmě pozdrží.

Více se dozvíte ve čtvrtečních Hospodářských novinách

ctete ctvrtek