Významný prodejce hraček, který působí také v Německu, Rusku či na Ukrajině, míří do Česka. Řetězec padá do polské maloobchodní sítě EM&F. V ní od loňska drží podíl ve výši 74,34 procenta česko-slovenská finanční skupina Penta spolu s lucemburským fondem Eastbridge. Roční obrat EM&F činí zhruba 800 milionů eur.

Penta tak stojí u příchodu další polské maloobchodní sítě do Česka. V roce 2007 koupila polský řetězec Žabka a o rok později s obchody expandovala do České republiky.

V roce 2010 pak Penta prodala Žabku spolu s obchody Koruna řetězci Tesco zhruba za miliardu korun.

"Česká expanze firmy Smyk se zatím týká Prahy, ale společnost nevylučuje obchody i v dalších lokalitách," potvrdil včera HN informaci mluvčí skupiny Penta Martin Danko.

Jak upřesnil po komunikaci s vedením polského řetězce, firma zváží další investice v Česku podle toho, jak se bude dařit prvnímu obchodu.

"Česko je podle nás trh s velkým potenciálem, ale nejprve potřebujeme vyhodnotit výkonnost chystaného obchodu. K tomu potřebujeme několik měsíců," uvedla společnost Smyk, která v Polsku provozuje více než stovku obchodů.

Smyk, jehož roční obrat činí téměř šest miliard korun, má ve své síti i tzv. megastory (obchody širšího sortimentu) a outlety. V Česku zatím vznikne klasický obchod, který kromě hraček nabízí i kočárky či kojenecké potřeby.

Uspět výhradně na trhu hraček by podle lidí z oboru bylo pro novou firmu náročné. "Pokud se někdo pokouší rozvinout další síť prodejen hraček, jedná se o velice rizikovou investici. Současná poptávka je bohatě pokrytá a prodej se přesouvá na internet," varuje místopředseda Sdružení pro hračku a hru Jiří Šťastný.

Na český hračkářský trh se přesto chystají i další zahraniční firmy. Loni ohlásila expanzi do Česka a do zbytku střední Evropy přední americká hračkářská firma Toys’R’Us.

Podle Vladimíra Šůly, majitele největšího řetězce a distributora hraček v Česku, společnosti Pompo, se ale Američanům příliš nevydařila polská expanze. Otevření českých obchodů se proto zřejmě pozdrží.

Více se dozvíte ve čtvrtečních Hospodářských novinách

ctete ctvrtek

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist