Teplárnám se přestalo vyplácet míchat do uhlí dřevo. Stát totiž změnil vzoreček, podle kterého je vyplácena podpora při výrobě elektřiny za spoluspalování uhlí a biomasy.

Elektřinu spolu s teplem vyrábí většina tepláren. Řada z nich v posledních letech přidávala do uhlí až dvacet procent drceného odpadního dřeva a šetřily tak hnědé uhlí, jehož zásoby má Česko omezené. IHNED.cz to řekl Tomáš Drápela, místopředseda Teplárenského sdružení ČR a šéf Plzeňské teplárenské.

Teplárny podle něj proto budou muset nakupovat více uhlí a ještě platit za emisní povolenky.

"My v Plzni skutečně přestaneme spoluspalovat s uhlím. Má to ale tyto důsledky – budeme pálit více uhlí, které prostě není na trhu nebo je drahé. Biomasu z lesa nebude mít kdo pálit. V malých kotelnách nehoří, a tak se bude vyvážet do zahraničí," říká Drápela.

O tom, že se v teplárnách už léta přidává k uhlí biomasa, většina lidí ani neví. Jak to dosud fungovalo?

"Při těžbě dřeva se ořežou špičky a větve, které se nadrtí, a tím se, jak my říkáme, cukruje uhlí. To je nejlepší postup, protože v kotlích na biomasu ty zelené větve nehoří. Přidávání biomasy je ale technicky i pracovně náročné, takže jednotka energie z biomasy nás stojí asi třikrát tolik než z uhlí. Proto tam byl ten motivační vzorec," vysvětluje zástupce tepláren.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.