Teplárnám se přestalo vyplácet míchat do uhlí dřevo. Stát totiž změnil vzoreček, podle kterého je vyplácena podpora při výrobě elektřiny za spoluspalování uhlí a biomasy.

Elektřinu spolu s teplem vyrábí většina tepláren. Řada z nich v posledních letech přidávala do uhlí až dvacet procent drceného odpadního dřeva a šetřily tak hnědé uhlí, jehož zásoby má Česko omezené. IHNED.cz to řekl Tomáš Drápela, místopředseda Teplárenského sdružení ČR a šéf Plzeňské teplárenské.

Teplárny podle něj proto budou muset nakupovat více uhlí a ještě platit za emisní povolenky.

"My v Plzni skutečně přestaneme spoluspalovat s uhlím. Má to ale tyto důsledky – budeme pálit více uhlí, které prostě není na trhu nebo je drahé. Biomasu z lesa nebude mít kdo pálit. V malých kotelnách nehoří, a tak se bude vyvážet do zahraničí," říká Drápela.

O tom, že se v teplárnách už léta přidává k uhlí biomasa, většina lidí ani neví. Jak to dosud fungovalo?

"Při těžbě dřeva se ořežou špičky a větve, které se nadrtí, a tím se, jak my říkáme, cukruje uhlí. To je nejlepší postup, protože v kotlích na biomasu ty zelené větve nehoří. Přidávání biomasy je ale technicky i pracovně náročné, takže jednotka energie z biomasy nás stojí asi třikrát tolik než z uhlí. Proto tam byl ten motivační vzorec," vysvětluje zástupce tepláren.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se