Německo záměrně posunulo zveřejnění svých rozpočtových plánů o týden před čtvrteční summit Evropské unie, který bude jednat o ekonomických problémech unie a o podpoře růstu a zaměstnanosti.
Podle listu Financial Times tak Berlín chtěl dát Evropě a hlavně Francii najevo důraz na pokračování konsolidace rozpočtů.
Podle FT Německo ignorovalo některé partnery v eurozóně, kteří je vyzývali naopak k ekonomickým stimulům. Zveřejnění rozpočtu mohlo sotva přijít v citlivější okamžik, kdy země eurozóny jako Francie a Itálie usilují o uvolnění přísných rozpočtových pravidel, uvedl deník.
Německý rozpočet zahrnuje škrty pět miliard eur (128 miliard korun) a předpokládá vyrovnaný rozpočet už v roce 2015, tedy o rok dříve, než k čemu se vláda zavázala.
Před zahájením summitu EU se v Bruselu spekuluje zejména o tom, do jaké míry je ovlivní diskuse o rovnováze mezi rozpočtovými škrty a podporou růstu.
Francouzští představitelé řekli FT, že prezident François Hollande bude trvat na tom, aby summit dal najevo, že Evropská unie neznamená jen utahování opasků a uniformně rigidní rozpočtovou politiku. Hollande tento týden uvedl, že Francie letos podstatně překročí tříprocentní hranici rozpočtového deficitu.
Francie bude usilovat o to, aby rozpočtová konsolidace odrážela situaci jednotlivých zemí a zaměřovala se víc na strukturální deficity a méně na nominální, aby se tak vyhnula krátkodobým dopadům zpomalení ekonomiky, poznamenaly FT.
Merkelová se poprvé postavila proti příjmům top manažerů. Chce je omezit v celé Evropě - čtěte ZDE
Dohady o síle evropské měny: Proč Francie požaduje slabší euro a Německo je proti? - čtěte ZDE
Poslední verze závěrů, které večer přijmou účastníci summitu, také obsahuje výzvu ke "krátkodobým cíleným opatřením na podporu růstu a vytváření pracovních míst". Podle FT tato pasáž vyvolává obavy Německa a dalších zemí na severu eurozóny, že by to mohlo znamenat začátek příklonu k rétorice Hollanda a stran, které bodovaly v nedávných italských volbách.
V redakčním komentáři FT píší, že "ekonomické důvody pro další utahování opasků (v Německu) jsou slabé", a připomínají, že německá ekonomika se zpomaluje. "Německo má povinnost dělat víc než jen trvat na celoevropských úsporách, které se ukázaly jako kontraproduktivní," uvedly FT.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist