Skupina Agrofert miliardáře Andreje Babiše se na českých polích snaží vyšlechtit speciální odrůdu řepky. Spolupracuje s firmou Monsanto, jejíž olej se kvalitativně vyrovná olivovému oleji z dovozu.

Záměr je jednoduchý - Agrofert chce s tímto olejem prorazit u zákazníků a zajistit tak maximální využití kapacity lovosického zpracovatele řepky Preol, který patří do Babišova impéria. Ten je nyní vytížen díky legislativní podpoře biopaliv, jenže ta by měla brzy skončit. Zemědělci by pak omezili využívání "zelené" nafty, což by se odrazilo na produkci Preolu.

"Jde o to, že továrna na zpracování řepky stála dost peněz, tak pro ní chceme mít využití i v případě, že metylester nebude," říká v rozhovoru pro IHNED.cz ředitel zemědělské výroby Agrofertu Jindřich Macháček.

"Agrofert proto zkouší pěstování řepky, jejíž olej má stejně blahodárné účinky jako olivový olej," dodává Macháček.

Projekt je zatím v testovací fázi, značku "Řepkový Olej ZLATÝ ZLATO Z ČESKÝCH POLÍ" si Agrofert zaregistroval teprve v říjnu loňského roku. První vzorky se tak nyní pomalu dostávají na trh.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.