Kopřivnická automobilka Tatra byla dnes v dražbě v Chebu prodána za 176 milionů korun. Podnik vydražila společnost Truck Development, která vznikla teprve 8. března tohoto roku.

Jediným akcionářem firmy je Marek Galvas, který je spojený se slovenskou investiční skupinou J&T.  Ten se netají tím, že jeho firma je účelově zařízenou společností právě kvůli dražbě Tatry. Podle našeho reportéra Jakuba Žáka by se měl radikálně změnit současný management Tatry.

"Podnik chceme převzít v pondělí nebo v úterý. Nepředpokládáme žádné propouštění a chceme zachovat výrobu v současném rozsahu," řekl předseda představenstva Truck Development Marek Galvas.

Tatra

Vznik: 1850; jako akciová společnost od dubna 1992

Sídlo: Kopřivnice (Moravskoslezský kraj, okres Nový Jičín)

Výrobní program: těžká nákladní vozidla pro civilní i armádní sektor

Vedení (generální ředitel a předseda představenstva): Ronald Adams

Počet prodaných vozů (2010): 1082

Počet zaměstnanců (2011): 1104 osob 

Hospodářské výsledky (2010): tržby: 2,575 miliardy Kč; ztráta: 105 milionů Kč

Historie: Společnost byla založena v roce 1850 Ignácem Šustalou jako továrna na kočáry. První automobil nazvaný Präsident opustil továrnu v březnu 1897, o rok později začala produkce nákladních vozů. Název Tatra byl registrován jako obchodní jméno firmy v roce 1934.

"Průběh exekuce se provozu podniku nedotkl, neměl vliv na výrobu ani na obchodní partnery nebo zaměstnance TATRY. Její dražba byla jen logickým, nutným a zároveň nejpřijatelnějším řešením nejen finančních těžkostí této společnosti," říká soudní exekutor David Koncz.

Tatra v nové epoše

Hodnota podniku, který poslala do exekuce společnost Composite Com, byla k dnešnímu dni stanovena na 1,765 miliardy korun, její závazky činily 1,5 miliardy korun. Vyvolávací cena byla 175,135 milionu korun.

Nový vlastník kopřivnické automobilky se hlásí k závazkům Tatry, a proto se obě firmy sejdou k vyjednávání o uhrazení dluhu.

Podle generálního ředitele společnosti TATRA Ronalda Adamse vstoupila nyní TATRA do nové kapitoly 163 let svého života.

"Dnešní změna vlastníka řeší finanční záležitosti, které firmu v minulých třech letech brzdily. Nové výrobky a nové trhy, na něž TATRA v tomto obtížném období vstoupila, by se nyní mohly rychle rozvíjet a přivést Tatru zpět na špičkovou pozici, která jí náležela předtím, než byl průmysl zasažen celosvětovou finanční krizí."

Slavného českého výrobce nákladních automobilů poslala do dražby společnost Composite Com, které Tatra dluží asi 650 milionů Kč.

Podle mediálního zástupce společnosti Composite Com Andreje Čírtka byla dnešní dražba zřejmě vůbec první, kdy se touto variantou řešilo vypořádání pohledávky u takto velké firmy.

Zároveň vyloučil, že by firma Composite Com měla sama zájem do podniku vstoupit. "Chceme jen uspokojit naši pohledávku a toto je nejrychlejší cesta," uvedl.

TATRA4