Budoucnost české energetiky je hodně závislá na tom, kdy skončí provoz elektrárny Dukovany. Jak vysoké je podle vás riziko, že to bude už někdy kolem roku 2025?

Je to jedna z nejspolehlivějších jaderných elektráren na světě. V energetické koncepci proto počítáme s udržením provozu po dobu 60 let, tedy do roku 2045. Jenže licencování probíhá každých deset let a těžko lze odhadnout, co se stane za 15 či 20 let. S elektrárnou v koncepci počítáme na delší dobu, ale musíme být připraveni i na nepříznivý scénář s ukončením provozu kolem roku 2025. Je to nepravděpodobné, ale myslitelné.

Z jakého důvodu by se tak mohlo stát? Kvůli tlaku Evropské komise, či protijaderných zemí?

To je ten hlavní důvod, žádné technické důvody k tomu nemáme. Hrozí tedy podobná situace, jako nastala na Slovensku před vstupem do Evropské unie. Slováci museli odstavit starší bloky v Jaslovských Bohunicích z čistě politických důvodů. Technické důvody pro odstavení nebyly.

Přesuňme se k Temelínu. Jak jste spokojen s dosavadním průběhem soutěže na jeho dostavbu?

Nejsme v pozici vlastníka společnosti ČEZ, tím je ministerstvo financí. Tendr nás zajímá hlavně z pohledu státní energetické koncepce. Tedy zda je ohrožen termín dokončení nových bloků do roku 2025. Jsme rádi, že je v Česku investor, který má zájem stavět jadernou elektrárnu. Drobná zpoždění v řádu měsíců nehrají zásadní roli.

ČEZ volá po garancích, že nebude prodávat elektřinu z nových temelínských bloků se ztrátou. Jste ochotni dát mu takové záruky?

Jsme pro, ale jen za předpokladu, že nebude fungovat trh s elektřinou. Vše tomu nasvědčuje. Trh s elektřinou se propadá ze tří hlavních důvodů. Prvním je ekonomická recese, druhým kolaps obchodování s emisními povolenkami a třetím legislativní nestabilita. V energetice stavíte na 40 až 50 let, jenže Evropská komise každých pět let kompletně změní energetickou legislativu a neustále zavádí nové regulace.

Evropská komise by mohla regulované ceny schválit, pokud budou platit plošně pro všechny nové zdroje. Těžko je schválí jen pro jednu společnost a jeden projekt.

Zatím zahajujeme předběžná jednání s Evropskou komisí, co a za jakých podmínek je akceptovatelné. Naším cílem je prosadit garance plošně pro všechny větší nízkouhlíkové zdroje, tedy obnovitelné a jaderné zdroje. Pro všechny bychom stanovili jednotnou výkupní cenu, třeba na úrovni 65 eur za megawatthodinu. Sledujeme, zda s podobným návrhem v Bruselu uspějí Britové, kteří už jsou v jednáních s komisí dále.

Řešením může být také znevýhodnění uhelných elektráren. Systém emisních povolenek v Evropské unii kolabuje. Není už načase nahradit jej uhlíkovou daní?

Jsou dva návrhy, jak pokračovat dále. Prvním je svázání povolenek s vývojem ekonomického cyklu, druhým je uhlíková daň. Naší prioritou bude, aby uhlíková daň nepoškodila konkurenceschopnost českého průmyslu. To je možné jen v případě, že ji zavede celý svět včetně USA a Číny.


 

Týdeník Ekonom č.11/2013Jak vypadá černý scénář české energetiky pro blízkou budoucnost?

 

V čem je dostavba Temelína závislá na provozu elektrárny v Dukovanech?

 

A jak se bude v příštích dvou dekádách zmenšovat výkon elektráren skupiny ČEZ?

 

To se dozvíte v čísle týdeníku Ekonom, které vyšlo ve čtvrtek 14. března.

 

 

 

 

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se