Evropská unie musí být důslednější ve stabilizaci bankovního sektoru a začít by měla tím, že zátěžové testy bank budou v letošním roce přísnější než dosud. Doporučil to Mezinárodní měnový fond (MMF) ve své první oficiální studii finančního sektoru EU.

Fond konstatoval, že je vidět pokrok, je však nutné udělat více, protože stabilita v sektoru je stále ještě křehká. MMF doporučil pro letošní rok dokončit sérii reforem a důraz by měl být na vyčištění bankovních bilancí od ztrátových realitních úvěrů a dalších "toxických" aktiv.

Zpráva MMF kontrastuje s uvolněnějším evropským přístupem k bankovnímu sektoru v posledních měsících. Pozornost politiků se po loňských zátěžových testech bank přesunula zpět k ozdravování veřejných financí a akcie bank oživily.

Prioritou evropského bankovního sektoru je podle MMF ozdravení bankovních bilancí a dokončení slibovaných reforem. Hrozí totiž, že v důsledku další ekonomické recese v eurozóně se situace bank opět zhorší. "Je nutné zajistit pokrok v zesilování kapitálových rezerv a ve zlepšení informací od bank," uvedl fond. Vyzval také některé země k prověření kvality aktiv jejich bank.

MMF také vyzval EU k urychlení prací na bankovní unii, v níž by měla Evropská centrální banka (ECB) získat od příštího roku dohled nad bankami v eurozóně. Do té doby by podle fondu měl už být připraven jednotný mechanismus řešení insolventních bank. Ten ale EU navrhne až v létě a jeho schválení může trvat dlouhé měsíce. MMF je rovněž pro prosazení společného systému garantování vkladů, o tom ale nechce slyšet Německo, které v unii "drží pokladnu".

Testy investory nepřesvědčily

Velký důraz klade MMF na to, aby EU letošních zátěžových testů využila k nápravě nedostatků z minulých let, protože předešlé testy investory o zdraví evropských bank příliš nepřesvědčily. "Finanční trhy mají stále podezření, že některé banky ještě plně nepřiznaly ztráty z některých aktiv," uvedl fond. Za naprosto zásadní označil plné zveřejnění výsledků testů, nikoli jen oznámení, které banky uspěly a které propadly.

Letošní testy by měly také vyústit v jasná doporučení, jak zlepšit bankovní dohled. Evropský bankovní úřad (EBA), který testy organizuje, by měl jednat přímo s bankami, nikoli s národními regulačními úřady, a měl by se zavést mechanismus, který zabrání národním orgánům chránit své banky, jak to v minulosti praktikovalo Německo a Itálie.

MMF se také nepříliš nadšeně vyjádřil k plánům některých zemí jako Británie, Francie a Německa, které chtějí oddělit služby bank pro běžné klienty od rizikovějších operací investičního bankovnictví. To podle MMF není žádný "všelék".