Hlavní evropský index minulý týden stoupl na 4,5leté maximum. V pondělí se do vývoje na burze promítl kontroverzní plán eurozóny na finanční pomoc Kypru, který oslabil důvěru v evropský bankovní systém.

Někteří investoři se ale domnívají, že nynější pokles trhu představuje příležitost k levným nákupům.

"Celá situace kolem Kypru mi připadá jako bouře v šálku čaje," řekl agentuře Reuters analytik Lex van Dam z investiční firmy Hampstead Capital. Jsou tedy trhy připraveny růst ještě výše?

vanicek 48x48Jak obchodovat v době, kdy se akcie pohybují poblíž svých dlouholetých maxim? Co vybrat na burze v Praze? Je čas na prodej akcií a přeskupení portfolia? A jsou akcie v současnosti vhodnou volbou k fondům druhého a třetího pilíře důchodové reformy? Na dotazy čtenářů IHNED.cz právě odpovídá Milan Vaníček z J&T Banky Praha.

Online rozhovor

On-line rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Stanislav Mikeska
Pane Vaníčku, jak poznáte, že jsou akcie na vrcholu? A jaké typy investic doporuřujete pro zoufalce , kteří podlehli vábení II. a III. pilíře?
Dobrý den. Smyslem slova na vrcholu se zde myslí na historických maximech, alespoň z pohledu některých významných indexů. Samozřejmě to neplatí pro všechny indexy a už vůbec ne pro jednotlivé akcie ani v rámci indexů, které jsou na maximu. Návrhy pro investiční myšlenky jsou vždy závislé na druhu investora a jeho přístupu k riziku, což je železné pravidlo. Ale pokud to chápu dobře, tak jako alternativu či doplněk zmíněných pilířů bych uvažoval spíše o defenzivních (dividendových) titulech. Z mého pohledu je dobré vybrat tituly s anticyklickým produktem jako je například tabákový průmysl či farmacie.
Milan Vaníček
Ondra
Dobrý večer, moc lidí se Vás na nic neptalo, což mi přijde jako škoda. Jak by jste doporučil začít obchodovat na burze ?
Dobrý den, osobně bych doporučil si nejdříve určit, jestli je obchodování na burze tím co by chtěl potenciální investor zkusit. Člověk musí zvážit a určit si osobní postoj k riziku. Předpokládám, že toto rozhodnutí již bylo učiněno. Začal bych pozorováním trhu a sledováním událostí, které mají vliv na tržní sentiment, jednotlivé sektory či tituly (druhy aktiv = dluhopisy, komodity, měna, deriváty atd.). V návaznosti na to bych vyzkoušel některou zkušební aplikaci (inv. hru), která bez použití vlastních prostředků poukáže na výhody a nevýhody takového investování. Posledním krokem je výběr společnosti, přes kterou chce investor obchodovat. Prosím berte tento výčet jako velmi zjednodušující a rozhodně to není návod.
Milan Vaníček
ondřej
Dobrý večer, jaký máte názor na stávající situaci v Commerzbanak Co by jste zde doporučovat ? Děkuj
Dobrý den. Bohužel Commerzbank podrobně nepokrýváme, ale z běžných informací z trhu bych vyčkal na rozhodnutí o emisi nových akcií (duben) a jejich nacenění. Spíše obchodně se domnívám, že toto je stěžejní informace, která aktuálně zatěžuje vývoj akcie a bude i nadále působit jako zábrana pro růst titulu.
Milan Vaníček
Radek K.
Dobrý den, pane Vaníčku, doporučil byste jako dlouhodobou investici nakoupit nyní akcie ČEZu? Co by mohlo způsobit další pokles současné ceny? Jak byste odhadnul jejich cenu za 5 let? Děkuji za odpověď a přeji hezký den. RK
Dobrý den. Naše doporučení na ČEZ je stále pozitivní v dl. horizontu a podporou by mu měl být solidní dividendový potenciál (letos hrubý div. výnos kolem 7,8 %). Naopak krátkodobé doporučení je stupni neutrální vzhledem k vývoji cen elektřiny potažmo CO2 povolenek a nejistotě kolem Temelína. Je tedy zřejmé, že vývoj na cenách elektřiny bude hlavní determinantou budoucího vývoje titulu. Cenu za 5 let si odhadnout netroufnu, ale řekl bych, že jsem spíše optimista resp. se domnívám, že by nemělo dojít k znehodnocení případné investice.
Milan Vaníček
Martin Červinka
Dobrý den, zajímal by mě Váš názor na akcie NWR z dlouhodobého hlediska. Otázku můžete pojmout i šířeji. Budoucnost cen uhlí jako zajímavé komodity. Děkuji za odpověď.
Dobrý den. Náš aktuální názor na NWR je poměrně konzervativní a to vzhledem k našemu velmi defenzivnímu výhledu na vývoj ekonomiky a přetrvávajícímu přetlaku uhlí z USA. Tyto faktory budou působit i v nejbližších měsících, dle našeho názoru, spíše negativně na NWR. Osobně se domnívám, že světlejší zítřky pro uhlí (koksovatelné) budou následovat až nejblíže v roce 2014. Ale v takto vzdálené budoucnosti se může ještě udát hodně věcí, které aktuálně nevidíme. Hlavně politická rozhodnutí či regulace některých odvětví mohou mít značné implikace i na uhlí.
Milan Vaníček
Kamil
Dobrý den, učím se obchodovat s komoditami i akciemi, momentálně jsem na úplném začátku. Jakým způsobem lze vydělat na předpokládánemém poklesu určité komodity nebo akcie? Je mi jasný růst, kdy nakoupím levněji a prodám dráž, ale neznám opačný postup. Není nějaká přírůčka nebo zdroj, kde jsou tyto informace dostatečně rozebrány? Děkuji.
Dobrý den. Ano existuje různá literatura, která podobné kroky vysvětluje. Z mého pohledu záleží na tom, jakým způsobem obchodujete resp. přes jakého obchodníka. Ten by Vám měl následně vysvětlit, jak můžete spekulovat na pokles daného instrumentu (tzv. jít „short“). V podstatě se většinou jedná o vypůjčení daného instrumentu na trhu, jeho prodeji a budoucím zpětném dokoupení (za nižší cenu v nejlepším případě) a vrácení poskytovateli instrumentu. Dají se využívat i jiné instrumenty, které již mají podobné strategie zabudovány v sobě (ETF, deriváty atd.). Ale zde se již poraďte se svým obchodníkem.
Milan Vaníček
miro
Dobry den, aky mate nazor na akcie Telefonicy? Myslite, ze su momentalne levne a vhodne na nakup?
Dobrý den. Domnívám se, že aktuální ceny Telefonica CR jsou vhodné pro dividendového investora, který po dobu 2-3 let chce získávat hrubý dividendový výnos kolem 9,5 % (nepočítám přínos z odkupu vlastních akcií). Současně se nedomnívám, že by titul měl předvést nějaké výraznější kapitálové zhodnocení vzhledem k fundamentu a stále přetrvávajícím rizikům například z potenciálního vstupu nového operátora, i když toto riziko již považuji za nižší.
Milan Vaníček
Lenka
Pokud se nechci věnovat investování den co den, ale spíše vsadit na pár koní a ty držet měsíce/roky, jak se vyplatí udělat investici? Přes prostředníka? Banku?
Dobrý den. Samozřejmě Vám doporučím využít například našich odborníků, kteří se zabývají správou portfolia. Z Vašeho dotazu se domnívám, a zde prosím za prominutí, že nesledujete světové trhy na denní bázi a ani se tím nechcete zabývat. Rozhodně bych se v tomto případě poradil s nějakým odborníkem.
Milan Vaníček
Datl
Dobrý den pane Vaníčku souhlasíte s teorií o efektivním trhu? Lze podle vás efektivně diverzifikovat riziko (předpokládejme rozumně diverzifikované portofolio - např. nějaký akcivý index) pravidelným investováním? Není lepší snažit se "časovat" investice? Lze účinně detekovat bubliny na trhu? V jaké fázi je podle Vás nyní akciový trh?
Dobrý den. Můžu říci, že zmíněná teorie je asi nejblíže mému smýšlení, ale vidím v ní jistá úskalí, ale ta vychází spíše z časového pohledu na věc, ale to bychom se dostali spíše do filozofické úrovně. V druhé otázce nevím, jestli zrovna pravidelné investování je rozhodujícím faktorem diverzifikace, ale pokud je to myšleno tak, že investice v různých časových obdobích mohou přispět k diverzifikaci, pak ano. Jinak se domnívám, že vhodná diverzifikace je stále platná. Současně je to o něco horší s tím, že korelace se v čase mění a řekl bych, že již striktně neplatí, že některá aktiva musí udržet striktně stejnou korelaci, jaká se objevovala v minulosti. Ale zde jsme spíše zase v časovém úseku. K „časování“ investic resp. jeden z prostředků hledání aktivní alfy portfoliomanagera = zde se názory liší a já se domnívám, že je to stále dobrý koncept, ale vhodný pro zkušené investory či odborníky. Opačné názory jsou rovněž poplatné době a na trhu vidíme mnoho pasivně spravovaných portfolií. Účinně detekovat bubliny na trhu: Jsou zde opětovně rozdílné názory a dle mého názoru jde hlavně o načasování. Můžete totiž detekovat bublinu z fundamentálního pohledu, ale trh ji ještě detekovat nemusí a je možné, že případná investice může poměrně dlouho trpět. Dle našeho názoru je aktuálně trh na vlně monetárního uvolňování, které může delší dobu působit pozitivně na finančních trzích i bez fundamentálního podkladu.
Milan Vaníček
Jana
Dobrý den, pracovala jsem v zahraničí a mám veškeré své úspory v dolarech. Doporučoval byste si je ponechat a investovat nebo raději proměnit na české koruny? Děkuji.
Dobrý den. Jestli hodláte zůstat v ČR, pak bych si z dlouhodobého hlediska vyměnil dolary do korun. Domnívám se, že krátkodobě (1-6 měsíců) může docházet k vychýlení kurzu (18,8 – 20 Kč/USD), ale dlouhodobě jsem optimistou pro korunu a to i vzhledem k tomu jak vypadá hospodaření USA. Dlouhodobě očekávám, že bezprecedentní monetární uvolnění v USA může mít nepříznivé následky.
Milan Vaníček
Vladimír
Dobrý den, Pane Vaníčku, jak dnes nejlépe investovat částku cca 0,5M Kč na 10 let?
Dobrý den. Záleží na tom, co pro Vás daná částka představuje a jaký máte přístup k riziku. Jestli jste rizikově averzní a daná částka je pro vás významná (velká část inv. portfolia) pak investujte například do korporátních dluhopisů, které nesou zajímavý výnos, který je vyšší než úročení v bance. Jestli jste ještě více konzervativní, pak danou částku uložte na termínovaný účet u peněžního ústavu, kde jsou dané úložky téměř bezrizikové vzhledem k pojištění vkladů. Pokud jste příznivcem rizika, pak můžete vyzkoušet akciové investice, ale zde se určitě poraďte s některým z odborníků. V průběhu tisíciletí se rovněž vyplatilo investovat do zlata, ale zde je nutné si uvědomit, že se jedná spíše primárně o uchování hodnoty, než o zhodnocení investice.
Milan Vaníček
Petr
Dobrý den, vyplatí se nakoupit akcie TABÁK - Philip Moris na dividendový výnos? Jaký se očekává? Nehrozí v budoucna nějaký větší propad kurtu Philip Moris? Co akcie Fortuny? Děkuji moc za odpověď a přeji hezký den S pozdravem
Dobrý den. Osobně se domnívám, že akcie PMČR jsou z pohledu dividendy zajímavé. Naše očekávání pro nadcházející dividendu je v rozmezí 850-900 Kč či. hrubý div. výnos 7,6-8,0 %. Současně se domnívám, že si titul obdobný dividendový výnos udrží i do budoucna. Vzhledem k tomuto očekávání bych pokles například výrazně pod 11000 Kč vnímal jako zlepšení očekávání budoucího dividendového výnosu. Na akcie Fortuny jsme pozitivní. Vnímáme, že aktuálně může dojít k mimořádné dividendě, která by výrazně zvýšila atraktivnost titulu (hr. div. výnos bychom pak odhadovali nad 12 %). Na druhou stranu je dobré upozornit, že po případném vyplacení veškerého zadrženého zisku by se pravděpodobně dividenda v dalších obdobích vrátila na nižší úroveň k poměru dosaženého čistého zisku za příslušný rok. Zajímavou spekulací může být příprava titulu na korporátní akci, ale zde jsme stále ve fázi spekulací.
Milan Vaníček