Eurozóna se o víkendu dohodla na programu pomoci Kypru v objemu deseti miliard eur. Země ale musí vybrat speciální daň z bankovních vkladů. Podle odborníků je pravděpodobné, že část podnikatelů místo Kypru využije Maltu, Velkou Británii nebo Nizozemsko.

"Co se týče dopadu na využití Kypru coby jurisdikce pro mezinárodní daňové plánování, je po technické stránce dopad nulový. Je ale otázkou, jaký dopad bude mít ztráta důvěry v zemi," říká Michal Friedberger, obchodní ředitel Akont Trust Company.

Eurozóna volá po speciálních daních z bankovních vkladů. Kypr se brání. Čeká podobný osud i další země? Jaký dopad by to mělo na české podnikatele v těchto regionech? Na vše kolem speciálních daní na Kypru odpovídal Michal Friedberger, obchodní ředitel Akont Trust Company.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Tomáš Švec
Je vůbec možné aby prostá krádež či znárodnění prošlo jenom tím, že se nazve daní? Tohle přeci není daň podle žádné definice. Může to projít u jakéhokoliv ústavního soudu?
Dobrý den, osobně také považuji snahu zdanit zůstatky na účtech v kyperských bankách za částečné znárodněn a to přesto, že původní plán počítal s tím, že poškození by výměnou dostali akcie kyperských bank. Za největší problém považuji, že o peníze měli přijít i střadatelé se zůstatkem na účtu do výše 100 000 EUR (cca 2,6 mil Kč). Do této částky jsou v celé EU vklady pojištěné a klient banky by měl i při jejím krachu dostat zpět 100 % svého vkladu. Pokus o prolomení této jistoty považuji za velmi riskantní. Kyperský parlament však tento návrh včera poměrně jasnou většinou odmítl a nyní není jasné, jak se bude situace dále vyvíjet. Už nyní je ale zřejmé, že ze situace vyjde jako poražený Kypr i celá EU. Velcí investoři i drobní střadatelé se budou ptát, jestli podobná situace nemůže nastat v Řecku, Portugalsku, Itálii.
Michal Friedberger
Ales
Dobry den, Myslite si Vy osobne, ze to tzv.praskne uz v letosnim roce? Snad kazdemu musi byt jasne, ze tudy cesta proste nevede Dekuji. A. Prochazka
Dobrý den, Způsob, jakým se evropské politické špičky rozhodly řešit problém kyperského bankovního sektoru je bezprecedentní a snad souvisí především s napjatou atmosférou před podzimními volbami v Německu. Doufejme, že evropská politická reprezentace k podobným krokům nesáhne a bude se snažit situaci spíše uklidňovat. A to opět pro velké investory i drobné střadatele. Nepředvídatelnost vývoje, politická a právní nestabilita a s tím spojená nemožnost plánovat do budoucna je z mého pohledu ještě nebezpečnější, než vysoké daně nebo státní dluh.
Michal Friedberger
J
Dobrý den, zajímalo by mě co je příčinou problémů Kypru a co by nastalo kdyby pomoc nepřijal. je problém v dluzích bank jako v Irsku, nebo v dluzích státu jako v Řecku? Zkrachovaly by banky, nebo přímo Kyperský stát?
Dobrý den, Problémem Kypru byla jeho přílišná propojenost s řeckou ekonomikou. Kyperské banky výrazně investovaly v Řecku a s pádem Řecka se tak dostaly do značných problémů. Vedlejším problémem, který však také musí kyperská vláda a parlament vyřešit jsou veřejné finance. Měli jsme odhad scénářů pro případ, že Kypr záchranný plán přijme. Nyní stojíme před novou situací, která je velmi obtížně predikovatelná. Nejlepším řešením by bylo, aby Kypr a EU dospěli velmi rychle k dohodě a důvěra v zemi nebyla hlouběji poškozena. Pokud k dohodě nedojde, lze očekávat run na kyperské banky a odliv kapitálu do bezpečnějších destinací jako Rakousko, Lichtenštejnsko, Švýcarsko nebo do skandinávských zemí. Pokud dojde k tomuto scénáři, bude situace velmi složitá pro kyperský bankovní sektor i pro stát. Černý scénář může znamenat až odchod Kypru z eurozóny, což nevidím pro využití země coby holdingové jurisdikce jako zásadní překážku. Je ale třeba zdůraznit, že problém s důvěrou má nyní Kypr pouze v sektoru bank. Tamní právní systém nadále zůstává stabilní a všichni politici jsou si vědomi, že využívání země coby holdingové jurisdikce přináší ostrovu značný příjem do státního rozpočtu. Využití země coby holdingové jurisdikce využívané k zajištění ochrany investic, větší anonymitě majetku nebo k daňovému plánování tak podle mého soudu zůstane zachováno.
Michal Friedberger
anonym
Jaké jsou podle Vás možné další scénáře vývoje na Kypru?
Dobrý den, Doufejme, že EU a Kypr dospějí k rychlé dohodě, která zachová výhody pro holdingové společnosti sídlící na Kypru a umožní stabilizaci bankovního sektoru. Vývoj také určitě ovlivní postoj Ruska, která se ostře postavilo proti tomu, aby ruští občané a firmy platili za problémy člena EU. V každém případě očekávám run na kyperské banky a transfer peněz do zemí se stabilnějším bankovním sektorem.
Michal Friedberger
Karel
Může se z Kypru stát precedens, se kterým pak budou moct počítat i ostatní evropské země v problémech? Mají s tím čeští podnikatelé počítat? s čím vlastně :-)
Dobrý den, O precedens se určitě jedná, střadatelé v ostatních zemích s ekonomickými problémy se ocitají v nejistotě, že dojde k podobnému „zdanění“ také jejich úspor. Zejména je nebezpečné, že politici zvažovali prolomení hranice pojištění vkladů do výše 100 000 EUR, což byl stabilizační prvek, který byl na evropské úrovni v minulosti prosazen.
Michal Friedberger
Standa
Dobrý den, máte zprávy o případném runu na banky v Itálii a Španělsku? Předpokládáte ho? Děkuji za odpovědi.
Dobrý den, Takovéto informace zatím nemáme. V případě nutnosti záchranných balíčků pro tyto země lze předpokládat odliv finančních prostředků z místních bank. Problémem je, že pokud tento run na banky jednou začne v jedné zemi, může se rychle přenést do dalších států.
Michal Friedberger
adam
Dobry den, fascinujeme me ze jak obycejni lidé v ramci ideologie dokazi bojovat za lidi, kteri za ne rozhodne nebojuji. Zajimave je, ze vy jako clovek zivici se danovou optimalizaci-tedy obiranim stanu o dane, jste autorita, ktera ma k dane situaci co rici. Řekl bych lehky konflikt zajmu(ale to je spise otazka na redakci HN). Nicmene pratele myslim ze otazka zni spise, proc pomahat danovemu raji, ktery profituje na ukor nasich penez. Vzdyt kdyby ty spolecnosti vyuzivajici tyto struktury danily v CR nemuseli bychom platit tak vysoke DPH, spotrebni dane, zamestnanci by neodevzdavali 50% prijmu apod. Tak proc je tolik litovat ? Prilis tomu nerozumim. Ale az bude v CR dan z prijmu 10% tak to bude skvele. Ted alespon budete mit hodne prace s presmerovavanim optimalizacnich struktur. Hezky den Zdenek
Dobrý den, Dovolím si s Vámi nesouhlasit. Na Kypru nyní bojují obyčejní lidé proti tomu, aby jim byla znárodněna část už jednou zdaněných úspor. Pokus o toto znárodnění je velmi nebezpečný, protože pokud projde v jedné zemi, nikdo si nemůže být jistý, že stejné snahy nebudou v Portugalsku, Španělsku, Itálii a někdy v budoucnu třeba také v České republice. Nakonec starší generace mají zkušenost s měnovou reformou z padesátých let. Co se týče daňového plánování, podnikatelé využívají všech legálních možností k tomu, aby minimalizovali svoji daňovou povinnost. To nakonec dělá každý z nás při podávání daňového přiznání. Neznám nikoho, kdy by se vzdal slevy na poplatníka, na manželku nebo na děti. Navíc, pokud podnikatel odvede na daních méně, nejčastěji využívá uspořené peníze k posílení svojí firmy a tím dává práci množství dalších lidí. To považuji za mnohem prospěšnější, než odvádění daní nad rámec zákonem stanovené povinnosti.
Michal Friedberger
Martin
Dobrý den, Mám dotaz jestli by na mě hypoteticky platila "kyperská" daň. Pokud mám uložené peníze v české AXA bank, dcera belgické banky,která podniká v česku pouze jako pobočka, a která podléha Belgickému dohledu. Musel bych zaplatit daň i já, kdyby v Belgii takovou daň zavedli? díky
Dobrý den, takto paušálně bohužel neumím odpovědět. Záleželo by na přesném znění zákona, ale domnívám se, že je rozhodující, kde je veden účet. Pokud je veden v Belgii a administrován v ČR tak by se na něj takováto daň nejspíš vztahovala. Pokud by byl účet veden v ČR, pak by se jej daň v Belgii týkat neměla. Berte ale prosím moji odpověď s rezervou, rozhodující by opravdu bylo znění zákona.
Michal Friedberger
Luboš
Dobrý den, myslíte, že v dohledné době Německu a ostatním zemím Severu dojde trpělivost a eurozónu opustí? Podle mého názoru hlavně Němcům musí opravdu vadit, že obyvatelstvo takového Kypru a ostatních jižních zemí není ochotno snášet důsledky života nad poměry a např. neschválení daně se v ulicích oslavuje jako "ubránění suverenity" a podobně, přitom to se to suverénně žije, když nám to někdo platí... Děkuji za odpověď.
Dobrý den, Rozdíly mezi severem a jihem Evropy jsou stále patrnější a mnozí povolanější odborníci stále častěji upozorňují na problém dvourychlostní Evropy. Osobně jsem přesvědčen, že současná situace není vyvolána pouze žitím nad poměry a jedná se o evropský problém, který má řešení na úrovni EU i jednotlivých států.
Michal Friedberger
Ctirad
Prošly kyperské banky zátěžovými testy ECB?
Dobrý den, nejsem odborníkem na bankovní dohled, proto bych si dovolil odpověď přenechat povolanějším.
Michal Friedberger
Bc. Michal Drozd
Dobrý den pane Friedberger, tento dotaz zde již zazněl, ale i mě jako studenta zabývajícího se evropskou integrací zajímá, jaký bude další vývoj na Kypru? Kypr chce podle informací z médií prodat dvě nejohroženější banky Rusům, ale podle mě tyto peníze nemohou stačit na jeho záchranu. Kypr tedy vyhlásí státní bankrot, přestane platit eurem, které zavedl teprve v roce 2008, a znovu bude emitovat kyperskou libru? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, V této oblasti je složité cokoli odhadovat, protože situace Kypru je naprosto unikátní, stejně tak jako návrh jejího řešení. Lze se domnívat, že na straně Kypru i EU bude snaha dospět ke kompromisu, případně se do řešení situace vloží Rusko. Pokud by došlo na extrémní scénář, tedy krach bankovního sektoru, krach země a její odchod z eurozóny, předpokládám, že zůstane zachována výhodnost země pro mezinárodní daňové plánování a zajištění ochrany majetku a investic.
Michal Friedberger
Zdenek
Dobrý den, rád bych se vás zeptal na toto. Jak je možné, že Evropská unie snahou zdanit vklady na Kypru, reflektuje tento problém až teď, kdy je Kypr ve špatné finanční situaci? Jak je možné, že se tento problém neřešil už třeba před cca 10 lety? Osobně si myslím, že daň ve výši cca 10% a 7% není pro vklady nikterak přísná, když si vezmeme, že tito lidé se vyhýbali daním daleko vyšším v minulosti, tak i tak po zavedení této daně by ušetřili, ale jde mi o princip, že s tím EU přichází teď s křížkem po funuse. Děkuji
Dobrý den, Kypr v rámci EU vždy velmi důsledně chránil svoji suverenitu a zachování výhod pro zahraniční investory. Země dlouhodobě odmítala požadavky EU a odolávala tlaku na okleštění výhod pro zahraniční investory. Pro evropské politiky byl navíc problém Kypru v porovnání s Portugalskem nebo Španělskem poměrně zanedbatelný. S Vaším názorem, že daň ze zůstatků na účtech není přísná, si dovolím nesouhlasit. Jediným politickým rozhodnutím mohly být znárodněny peníze velkých investorů i drobných střadatelů, kyperských občanů. Pokud by toto opatření prošlo v jedné zemi, může se kdykoli a kdekoli opakovat. Vnímám zásadní rozdíl mezi tím, když investor přijde o peníze kvůli krachu banky nebo kvůli rozhodnutí politiků. V prvním případě investor počítal s rizikem a dobrovolně na něj přistoupil. Navíc dostane stoprocentně zpět peníze do výše 100 000 EUR, na které platí v celé EU zákonné pojištění. Drobných střadatelů se tak krach banky fakticky nedotkne. Ve druhém případě, při rozhodnutí politiků, dostává investor i střadatel zprávu, že se nemůže spolehnout na platné zákony, protože politická reprezentace přijme vždy zákony, které se jí budou hodit. A tento vzkaz je daleko nebezpečnější než daň samotná. Děkuji Vám za všechny dnešní dotazy a doufejme, že EU a Kypr rychle dospějí ke stabilnímu řešení.
Michal Friedberger

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist