Majitelé velkých vkladů u největší kyperské banky Bank of Cyprus přijdou z vkladu přesahujícího 100 tisíc eur, což je v přepočtu 2,6 milionu korun, o 37,5 procenta uložené částky. Místo těchto peněz obdrží akcie banky, potvrdila v sobotu kyperská centrální banka.

Zbývající peníze zůstanou zmražené a jaké výše ztráty nakonec dosáhnou, bude záležet na situaci banky. Podle některých odhadů to může být až 60 procent.

Omezení na Kypru

- Maximální částka pro výběr v hotovosti v bance denně max. 300 eur (asi 7800 Kč).

- Platí zákaz proplácení šeků.

- V pátek centrální banka zrušila omezení pro platby uvnitř země prostřednictvím platebních, případně kreditních karet. V platebním styku se zahraničím platí omezení na 5000 eur za měsíc.

- Bez omezení je proplácení výplat zaměstnanců po předložení dokladů.

- Výživné a školné pro Kypřany studující v zahraničí mohou jejich rodiče převádět jen do výše 5000 eur na jedno čtvrtletí.

- Osoby cestující do zahraničí mohou mít u sebe hotovost do 1000 eur či stejnou hodnotu v jiné měně.

- Nebude možné předčasně rušit termínované bankovní účty. Při končící platnosti konta ve sledovaném období bude možné vybrat jen částku do 5000 eur či do deseti procent vkladu. Termín účtu se zároveň prodlouží o měsíc.

- Ze spořícího účtu na běžný může jednotlivec v rámci téže banky převádět 300 eur denně

Ze zbývající částky nepojištěného vkladu nad 100 tisíc eur bude 40 procent úročeno, střadatelé však k této částce budou mít přístup až ve chvíli, kdy se začne bance dařit. Dalších 22,5 procenta vkladu nebude ani úročeno a v případě, že bude situace špatná, přijdou střadatelé zřejmě i o část těchto peněz, případně o všechny.

Peníze z vkladů, které budou přeměněny na akcie, mohou teoreticky klienti získat zpět. Nyní však akcie nemají téměř žádnou hodnotu a není jisté, kdy dosáhnou hodnoty, která bude odpovídat ztrátám vkladů, případně zda to vůbec někdy bude.

Původní odhady počítaly u Bank of Cyprus se ztrátami kolem 30 až 40 procent částky nad 100 000 eur. Agentury nyní spekulují o tom, o jak velkou část vkladů přijdou zákazníci druhé největší banky Laiki, jejíž vklady do 100 000 eur převzala Bank of Cyprus. U Laiki představitelé Kypru doposud odhadovali, že by ztráty mohly činit až 80 procent. Nyní však střadatelé mohou již jen doufat, že v budoucnu uvidí alespoň něco ze svých úspor nad 100 000 eur, dodala agentura DPA.

Analytici upozorňují, že nejvíce ztráty z vkladů dopadnou na podnikatele, což zřejmě stáhne ekonomiku dále do recese. Mnoho menších podnikatelů již muselo začít propouštět, další snižují platy až o 30 procent. Kyperská média mluví o zruinování mnoha podniků, oficiální údaje o dopadu na firmy zatím nejsou známé. Jeden hoteliér agentuře DPA řekl, že vážné škody utrpěl téměř každý druhý hotel.

Ministerský výpočet

Kyperský ministr financí Michalis Sarris v sobotu uvedl příklad ztrát v rozhovoru pro kyperskou televizi RIK. Střadatel, který má u kyperského ústavu Bank of Cyprus uloženo 200 000 eur, se nemusí vůbec obávat o 100 000 eur. Ze zbývajících 100 000 eur přijde o 37 500, za které obdrží akcie Bank of Cyprus. To je povinný odvod k záchrannému balíku, o kterém mluví vláda již od počátku. Na účtu mu dále zůstane 62 500 eur. Z toho 40 000 eur mu bude nadále úročeno a k těmto penězům by se měl v budoucnosti dostat. Jak to bude se zbývajícími 22 500 eury, zatím není jisté. Pokud se ukáže, že banka potřebuje více posílit svůj kapitál, bude na to použita část těchto peněz, případně všechny. Za tuto částku by opět majitelé vkladů získali akcie.

Kypr zápolí s finanční krizí. Vláda a banky musí přijímat bolestná opatření, aby vyhověly podmínkám pomoci ohroženému bankovnímu sektoru, kterou před týdnem přislíbily země eurozóny.

Kyperské banky jsou zavřené od 15. března. Svoje brány otevřely částečně ve čtvrtek, v pátek už fungovaly řádně podle otvírací doby. Tlačenice u přepážek nebyly hlášeny.