Španělská telekomunikační společnost Telefónica chystá další várku prodejů. Podle agentury Bloomberg je ve hře i část české divize.

Až dosud se už několik let spekulovalo, že česká Telefónica se bude prodávat celá. Nyní se ale zdá, že španělský operátor by si v české pobočce udržel těsnou většinu. Hodlá tím získat zhruba miliardu eur (téměř 26 miliard korun).

Na pražské burze na to akcie reagovaly výrazným propadem o 4,57 % procenta na 288,20 koruny. To je nejníže za posledních devět let.

Momentálně podíl Telefóniky v české divizi činí 69 procent. Snížit by se měl a něco málo více než 50 procent. Telefónica obdobně prodávala část podílu v německé divizi.

Mluvčí španělské Telefóniky se ke zprávě odmítl vyjádřit. Informaci nechtěl komentovat ani mluvčí Telefóniky CR Hany Farghali. "Je to věc našeho akcionáře. Naše mateřská firma v minulosti několikrát uvedla, že českou pobočku prodat nehodlá," podotkl.

Nejzadluženější evropská telefonní společnost potřebuje prodávat aktiva, aby dodržela plán snížit letos dluh o čtyři miliardy eur (103 miliard Kč).

Na seznamu Irsko i Čína

Kromě podílu v české pobočce se hovoří i o prodejích divize v Irsku a menšinového podílu ve druhém největším čínském mobilním operátorovi China Unicom. Dále zvažuje rozprodat svá aktiva v pěti středoamerických zemích. Zatím ale vedení firmy o ničem nerozhodlo a ani nenajalo banku, která by mu s prodejem aktiv radila.

Telefónica naopak zastavila plány na prodej akcií latinskoamerické divize, která se na tržbách skupiny podílí asi polovinou.

Společnost zároveň hodlá snížit náklady na dluh tím, že si půjčí v zemích, ve kterých se jim dostane nižšího úroku než má nyní.

Po vlně akvizic minulého desetiletí za 85 miliard dolarů dluh Telefóniky k loňskému 31. prosinci činil 51,3 miliardy eur a stále překračoval hodnotu firmy.

V České republice je Telefónica největší telekomunikační společností. Provozní zisk české divize loni klesl o 9,2 procenta na 19,8 miliardy korun a výnosy se snížily o 3,5 procenta na 50 miliard korun.