Německá skupina RWE ovládá sítě plynovodů na většině území republiky s výjimkou Prahy a jižních Čech. Čtyři původně samostatné rozvodné firmy nyní postupně převádí pod RWE Grid Holding, ve kterém na počátku tohoto roku koupil 35procentní podíl fond australské skupiny Macquarie.

 

Součástí změn v rámci firemní skupiny je přecenění majetku slučovaných firem. Podle Vitáskové zde vzniká riziko, že plynaři se pokusí vyšší cenu majetku promítnout do tarifů za distribuci, kterou hradí zákazníci v cenách plynu.

 

Podle manažerů RWE to není pravda. „Ocenění si provádíme pro své vlastní potřeby, naším cílem není dosáhnout zvýšení regulovaných cen plynu,“ uvedl v úterý generální ředitel RWE Grid Holding Miloslav Zaur.

 

Pokud prý regulátor skutečně splní své hrozby a sníží distribuční tarify o pět procent, bude to mít na zákazníky negativní dopad. „Budeme muset omezit investice do rozvoje sítě a připojování nových zákazníků, odkupy sítí v majetku obcí a měst zcela zastavíme,“ varoval finanční ředitel RWE Grid Holding Thomas Merkel.

 

„Je i naším zájmem, aby plynárenská společnost měla dostatek finančních prostředků - ale ne nadbytek - pro nové investice, pro údržbu, pro zajištění bezpečného provozu a tak dále,“ tvrdí šéfka ERÚ Vitásková a dodává: „Nechci dopustit, aby zákazníci platili zbytečně o jedinou korunu navíc.“

 

Proto úřad připravil krácení regulačního období o jeden rok. Nové podmínky navržené od ledna 2014 již budou z pohledu distributorů plynu přísnější, naopak zákazníci možná zaplatí za plyn o jedno či dvě procenta méně. Návrh Vitáskové musí ještě projít připomínkovým řízením a získat souhlas od Legislativní rady vlády.

 

Celý rozhovor s Alenou Vitáskovou si můžete přečíst ve čtvrtek v novém čísle týdeníku Ekonom.

Související