Westinghouse by zadal subdodávky asi 150 českým podnikům, uvedl evropský viceprezident Westinghouse Mike Kirst. Vysoké zapojení českého průmyslu slibuje v případě svého úspěchu v temelínském tendru také česko-ruské Konsorcium MIR.1200.
Westinghouse uzavřel dohody o strategickém partnerství se společnostmi Metrostav, I&C Energo a strojírenskou skupinou Vítkovice. Ve spolupráci s nimi vytvořila americko-japonská firma potenciální dodavatelský řetězec pro případnou stavbu svých dvou reaktorů typu AP1000. Možné české dodavatele vybrala také Toshiba.
"Jadernou elektrárnu AP1000 by stavěli převážně Češi a české firmy. Westinghouse bude společně se svými partnery pokračovat v uzavírání dohod o spolupráci, díky nimž se české firmy mohou stát respektovanými dodavateli pro nové jaderné elektrárny v ČR i v zahraničí," uvedl Kirst.
S českými podniky chce spolupracovat i Konsorcium MIR.1200, které slibuje, že v případě jeho vítězství v tendru získají tuzemské firmy až 75 procent celkové hodnoty zakázky. Konsorcium, stejně jako Westinghouse, už uzavírá s českými podniky smlouvy o budoucí spolupráci. Některé české společnosti takovou dohodu uzavřely s oběma uchazeči o dostavbu Temelína.
Přestože oba zájemci o dostavbu Temelína zdůrazňují zapojení českého průmyslu, není účast tuzemských podniků na realizaci stavby součástí hodnotících kritérií zadavatele tendru společnosti ČEZ.
ČEZ v březnu uzavřel první etapu hodnocení nabídek jednotlivých uchazečů. Generální ředitel Westinghouse Danny Roderick následně uvedl, že jeho společnost průběžně v hodnocení vede. ČEZ ale hodlá ještě s oběma uchazeči jednat o vylepšení jejich nabídek. Konečného vítěze by energetická společnost měla vybrat letos v září.
Stavba nových dvou bloků Temelína by měla více než zdvojnásobit výkon jihočeské elektrárny, který nyní činí 2000 megawattů. Náklady na stavbu se odhadují na 200 až 300 miliard korun. Bloky by měly být dokončeny v roce 2025 a vyrábět elektřinu by měly 60 let.
Kromě Konsorcia MIR.1200 a Westinghousu se o zakázku ucházela také francouzská společnost Areva, ČEZ ji však loni v říjnu z tendru vyřadil. Areva se odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který rozhodnutí ČEZ potvrdil. Francouzská společnost nyní podala rozklad k předsedovi ÚOHS, v případě neúspěchu je připravena bojovat za svá práva i u soudů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist