Největší polská banka PKO BP pomýšlí na expanzi na českém trhu a na dalších okolních trzích. Uvažuje zejména o koupi ČSOB v případě, že by ji belgická bankovní skupina KBC chtěla prodat, řekl ve čtvrtek šéf PKO Zbigniew Jagiello.

"Omezujeme náš zájem na trhy geograficky blízké. Uvažujeme o českém trhu, a v tomto kontextu myslíme na možný prodej ČSOB ze strany společnosti KBC," prohlásil Jagiello.

"Není (ČSOB) na prodej. Je to náš základní trh, jedna z našich základních součástí," reagoval téměř okamžitě mluvčí KBC, jehož citovala agentura Reuters.

KBC v roce 2010 chtěla uvést na burzu 30-40 procent akcií ČSOB, od tohoto záměru ale v roce 2011 ustoupila. Mezitím se objevily spekulace o možném přímém prodeji ČSOB nebo její části, ty ale skupina popřela. Prodej části ČSOB na burze si Evropská komise stanovila jako jednu z podmínek pro to, aby belgické bance umožnila v době finanční krize čerpat státní pomoc ve výši asi sedmi miliard eur (zhruba 181 miliard Kč).

"Získat podíl ve velké či středně velké české bance je dnes pro kohokoliv velmi obtížné. Ocenění bank není nízké a většina současných majitelů takových bank považuje tato aktiva za klíčová pro svoji skupinu," řekl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Podle něho je logické, že nejen PKO, ale každá banka, která by ráda posílila svoji pozici ve střední Evropě, pozorně sleduje vývoj kolem ČSOB, protože příležitostí získat klíčovou banku je v ČR i okolních zemích minimum.

ČSOB patří k největším tuzemským bankovním skupinám. Do skupiny ČSOB patří vedle banky například ČSOB Pojišťovna, Hypoteční banka, Českomoravská stavební spořitelna nebo ČSOB Leasing.

PKO se na svém domácím trhu zaměřuje na očekávaný prodej polské banky Millenium portugalskou skupinou Millennium bcp. Jagiello se zmínil i o zájmu PKO o případnou koupi polské divize švédské banky Nordea.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist