Kybernetická měna bitcoin během pouhých 24 hodin přišla o téměř 80 procent své hodnoty. Z 266 dolarů za jeden bitcoin sestoupila na pouhých 55 dolarů (zhruba 1100 Kč).
Masivní výprodej odstartoval po zprávě, že burza Mt. Gox má problémy se zpracováním rostoucího objemu obchodů. Burza později obchodování na 12 hodin přerušila. Podle analytika Nicholase Colase je "velkou otázkou", zda měna dokáže rozsáhlé výkyvy svého kurzu přežít.
Výprodejem skončil prudký růst bitcoinu, který se před dvěma týdny i v souvislosti s kyperskou krizí prodával za 90 dolarů a na začátku roku za pouhých 13 dolarů.
Burza Mt. Gox uvedla, že pracuje na zlepšení svých systémů, aby zabránila dalším potížím. Upozornila také, že problémy nebyly důsledkem útoku hackerů, ale prudkého nárůstu obchodů, na který nebyla připravena. To vedlo ke zpomalení transakcí.
Krize na Kypru zvedla hodnotu kybernetické měny bitcoin. Kvůli strachu z bank - čtěte ZDE
Týden Petra Koubského: Bitcoiny, Nové Město na Moravě a úředníci, kteří to myslí vážně - čtěte ZDE
"Jak se dá v podobných situacích předpokládat, lidé začali panikařit, začali prodávat bitcoiny ve velkém. To vedlo k dalšímu nárůstu obchodů, který nakonec zmrazil obchodní systém," uvedla burza, kterou citoval zpravodajský server. BBC. Mt. Gox je největší a nejstarší burzou pro obchody s touto kybernetickou měnou.
Bitcoin vytvořil v roce 2009 anonymní vývojář používající pseudonym Satoši Nakamoto. Je navržen tak, aby ho nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky. Někdy bývá označován za anarchistickou měnu. Kybernetické platidlo ale už přijímají i některé obchody, včetně blogu Wordpress a internetové komunity Reddit. Bitcon přijímá také internetový černý trh Silk Road, na kterém se podle některých zdrojů dá koupit cokoli od drog přes zbraně.
Kybernetické mince "razí" síť počítačů se specializovaným softwarem. Ten je naprogramován tak, aby uvolňoval nové mince stabilním tempem, toto tempo ale zpomaluje. Počet mincí v oběhu bude konečný, celkem jich má být vytvořeno 21 milionů. V roce 2033 jich má být v oběhu 99 procent, poslední se mají dostat do oběhu kolem roku 2140.
Kritici měny upozorňují na její zneužitelnost pro praní špinavých peněz. Důvodem je právě její anonymita.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist