Členské země Evropské unie se v pátek jednomyslně dohodly na zavedení společného bankovního dohledu, který je základním kamenem plánované bankovní unie. Potvrdily tak kompromisní dohodu, které bylo již dříve dosaženo v Evropském parlamentu.

Společný bankovní dohled začne fungovat v příštím roce a na starosti ho bude mít Evropská centrální banka. Jedním z jeho cílů je zvýšit důvěru klientů v evropské banky.

Dozor ECB se má vztahovat na eurozónu a její banky. Přistoupit k němu ale budou moci i další země, pokud budou mít zájem. Český premiér Petr Nečas již koncem loňského roku uvedl, že Česká republika se zatím k jednotnému bankovnímu dohledu nepřipojí, protože pro takovýto krok nemá důvod.

Zasedání euroskupiny

Ministři financí eurozóny v pátek jednali o záchraně pro Kypr. Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem uvedl, že ministři schválí návrh, aby Irsko a Portugalsko dostaly na splacení svých úvěrů sedm let navíc. Situaci Portugalska ale zkomplikovalo minulý týden rozhodnutí ústavního soudu, který zamítl některé body letošního plánu rozpočtových úspor v sumě až 1,3 miliardy eur (33,5 miliardy Kč) z celkového balíku pěti miliard eur. Portugalsko již uvedlo, že chce tento výpadek nahradit novými škrty ve státních výdajích.

Kypr má získat od zahraničních věřitelů deset miliard eur, z toho devět miliard od eurozóny. V rámci dohody bude muset zabavit část vkladů v kyperských bankách nad 100 000 eur. Kypr však oznámil, že celkem bude na záchranu před bankrotem potřebovat až 23 miliard eur, doposud se počítalo s částkou 17,5 miliardy eur.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist