Bonusy bankéřů v Evropské unii budou od příštího roku omezeny výší jejich základního platu. Pro kompromisní návrh členských zemí sedmadvacítky a Evropského parlamentu (EP) se vyslovila jasná většina evropských poslanců. Ta přijala také další opatření, která mají posílit bankovní sektor a učinit jej odolnější vůči krizím.
Limit odměn je nejpřísnějším omezením platů finančníků na světě a vychází vstříc rozhořčení politiků a veřejnosti nad praktikami finančního sektoru od finanční krize roku 2008. Ohraničení prémií je platné automaticky, ale akcionáři bank budou moci odměny zvýšit až na dvojnásobek základního platu.
Pravidla, s nimiž nesouhlasila především Británie, v níž hraje bankovní sektor významnou ekonomickou úlohu, budou platit pro všechny banky působící v EU, ať mají ústředí kdekoli, stejně jako pro pobočky evropských bank v zahraničí.
Většiny zaměstnanců bank, jejichž odměny obvykle nepřesahují 30 procent jejich platu, se však opatření nedotkne. Zaměřeno je především na nejvyšší vedení institucí a na obchodníky s cennými papíry, u nichž by měl nový limit omezit rizikové obchody. V Londýně by se podle předběžných odhadů nová pravidla mohla týkat asi 5000 lidí.
Vyšší kapitálová přiměřenost
Vedle omezení bonusů přináší legislativní balík také usnadnění poskytování úvěrů malým firmám a zvýšení kapitálových požadavků na banky. Ty by podle něj měly vyčlenit rezervu ve výši alespoň osmi procent svého kapitálu, systémově důležité banky pak ještě o jedno až tři procenta svého jmění více. Finanční instituce by se tak měly být lépe schopné vypořádat s ekonomickými problémy.
"Chceme, aby byly banky stabilnější, tak abychom již nemuseli používat peníze daňových poplatníků na jejich podporu. Hlavním úkolem bank je financovat reálnou ekonomiku. Proto je nový bankovní zákon nejen bankovní regulací, ale také podporou financování reálné ekonomiky," uvedl rakouský zákonodárce EP Othmar Karas, který normu pomáhal vypracovat.
Podle nových pravidel by také banky měly zveřejňovat výši dosažených zisků, zaplacených daní a případných dotací získaných v jednotlivých členských státech. Normu musí ještě definitivně potvrdit členské státy unie, které s ní však již v březnu vyjádřily většinový souhlas.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist