„Podaří se nám vymoct úplně nejvíc v historii EGAP. Na bankovní účet už přistála téměř miliarda korun z jedné akce,“ uvedl Procházka. Tuto částku už státní pojišťovna považovala za ztracenou. „Jde o pět let starou záležitost v Kazachstánu, za kterou už nás všichni bičovali. To je obrovský výsledek týmu vymáhání zakázek,“ prozradil šéf EGAP s tím, že nemůže být konkrétnější.

 

Týdeníku Ekonom se podařilo zjistit, že jde o akci spojenou s krachem kazašské banky, jež si nechala od přerovského exportéra PSP Engineering postavit cementárnu, kterou pak nezaplatila. Ztráta na pojistném znamenala pro EGAP více než miliardu korun, přitom tento kontrakt získal mezinárodní ocenění. Projekt byl totiž dvěma prestižními časopisy, a to Global Trade Review (GTR) a Trade finance (TF), vybrán jako jeden z Obchodů roku 2007.

 

V posledních letech to ovšem vypadalo tak, že bude nominován na titul „Největší ztráta EGAP“, protože jen v roce 2011 pojišťovna za tento nesplacený vývozní odběratelský úvěr vyplatila přes 200 milionů korun. „Byla to akce, která se brala jako nevymožitelná, jako opravdu ztracená. Na tomto případu je ale zřejmé, že se nedá říct nikdy, nikdy,“ míní Procházka.

 

Na dotaz týdeníku Ekonom, zda po tomto úspěchu není chyba, že oslabil tým vymáhání zakázek, ovšem tvrdí, že nikoli. Novým obchodním náměstkem totiž jmenoval Marka Dlouhého, dlouholetého odborníka z resortu vymáhání pohledávek. „Byla by to samozřejmě vražda tohoto oddělení, kdyby tam dál nezůstal stejně silný odborník, a zkušenosti kolegy Dlouhého se jistě projeví i v obchodě, což je pro EGAP jedině dobře,“ uvádí Procházka v novém vydání týdeníku Ekonom.

 

Kazachstán je v současné době jednou z dvanácti zemí, které patří mezi oficiální priority českého zahraničního obchodu. Jen letos například podepsaly firmy sídlící v Česku s partnery z Kazachstánu kontrakty za asi 155 milionů eur, tedy až čtyři miliardy korun. Nevydařený byznys z roku 2007 financovala belgická Fortis Bank prostřednictvím své pražské pobočky. EGAP pojistil vývozní odběratelský úvěr.

 

Příjemcem úvěru byla kazachstánská banka AO BTA, Almaty, (dříve Bank TuranAlem), která po dokončení výstavby plánovala dodané zařízení formou finančního leasingu pronajmout na 10 let společnosti BI Cement, jedné z největších soukromých kazachstánských stavebních firem Bild Investments Group.

 

Rozhovor s generálním ředitelem EGAP Janem Procházkou najdete v novém čísle týdeníku Ekonom, které vychází ve čtvrtek 18. dubna.

Související