Německo jako lídr iniciativy pěti nejsilnějších ekonomik Evropy vyhlásilo válku proti daňovým rájům. Z Francie dokonce zní ostrý prezidentský hlas o jejich vymýcení. Podívejte se, jak proti utajeným kontům bohatých postupují další evropské státy.

 

LondýnBritánie
Zamezení daňovým únikům bude podle britského premiéra Davida Camerona hlavním motivem letošního britského prezidentství spolku největších ekonomik G8. Oblíbené daňové ráje – Kajmanské ostrovy a Britské Panenské ostrovy – jsou ale přitom zámořským územím Spojeného království. 

 

Na výměnný pobyt do Berlína? S Mládeží v akci to není nemožnéNěmecko
Berlín pochvalně reagoval na únik dat o desetitisících lidech s konty v daňových rájích. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble ale neuspěl se žádostí o vydání údajů o zhruba 4000 německých občanech, jejichž údaje mají novináři k dispozici. Německo je v čele iniciativy pěti největších evropských ekonomik, které v dubnu vyzvaly k zostření boje proti daňovým rájům.  

 

Kypr.Kypr
Kypr se v březnu stal exemplárním příkladem, jak dopadne daňový ráj, jehož finanční systém se dostane do problémů: pomoci se nedočká. Podmínkou půjčky od eurozóny bylo „zdanění“ vkladů ve dvou největších kyperských bankách. Vkladatelé v některých případech přijdou o velkou část z vkladů nad 100 tisíc eur. 

 

LucemburkLucembursko
Lucembursko v polovině dubna oznámilo, že od roku 2015 zavede automatickou výměnu informací s dalšími státy EU, aby zamezilo ukrývání peněz cizinců ve svých bankách před daněmi v jejich domovských státech. Bude to znamenat de facto konec bankovního tajemství v zemi. 

 

Eiffelova věž v PařížiFrancie
Prezident François Hollande minulý týden prohlásil, že „daňové ráje musejí být vymýceny“. Paříži jsou offshorová centra trnem v oku především proto, že se do nich stěhuje řada francouzských firem, které nechtějí odvádět více než 30procentní korporátní daň doma. Z Francie ale začali utíkat také bohatí jednotlivci, jimž hrozila 75procentní daň z výdělku nad milion eur ročně. 

 

Švýcarsko
Země proslulá diskrétním bankovnictvím musela od bankovního tajemství částečně ustoupit v posledních letech. Po řadě soudních sporů musely některé banky – mimo jiné gigant UBS – zaslat údaje o amerických klientech úřadům ve Spojených státech. Automatické výměně dat se země stále brání a uzavírá pouze bilaterální dohody s jednotlivými zeměmi.

 

Města, kde se žije nejlépe.Rakousko
Rakousko zvažuje, že přistoupí k jednání s ostatními státy EU o možnosti výměny informací o majitelích zahraničních kont. Rakousko to uvedlo poté, co se po lucemburském oznámení stalo v unii poslední zemí, která informování o kontech cizinců odmítala.

 Evropská unie - ilustrační fotoEU - Brusel
K zostřenému boji proti daňovým únikům zatroubila také Evropská komise. Na konci loňského roku představila návrhy krátko- i dlouhodobých opatření, která by měla vést k vymýcení daňových rájů či alespoň jejich dotlačení ke spolupráci s finančními úřady zemí EU.

 


 

obalka ekonom162013- Jaký je nejčernější evropský scénář pro bohaté?

 

- Jakými způsoby se chtějí jednotlivé země EU vypořádat s daňovými úniky svých občanů?

 

- A kteří významní lidé v dnešní lidé skrývají zisky?

 

To se dočtete v novém čísle týdeníku Ekonom (16/2013), které přináší velké téma Evropa pořádá hon na bohaté.

 

 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 0 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.