Zapomeňte na Mercedes, BMW nebo Jaguar, nejoblíbenějším autem Velké Británie je Škoda, píše britský deník Daily Mail. Škoda Yeti totiž zvítězila v průzkumu nejčtenějšího motoristického časopisu země Auto Express.

Celkem 46 tisíc dotazovaných majitelů aut se pochvalně vyjádřilo i o dalších škodovkách, do první desítky se dostal ještě druhý Superb a sedmá Octavia.

Škoda ale dál zůstává v Británii spíše okrajovou značkou. Lepší prodeje vykazuje hned patnáct jiných automobilek. Žádná ze škodovek sice není mezi bestsellery, značka je ale v průzkumech spokojenosti úspěšná dlouhodobě.

Čtyři roky po sobě se stala nejoblíbenější značkou a v první desítce nejoblíbenějších modelů se poslední roky vyskytují hned tři škodovky. U konkurenčního průzkumu spokojenosti, který vytváří společnost JD Power, se řadu let vyskytuje v první desítce.

Výsledky průzkumu

1. Škoda Yeti

2. Škoda Superb

3. Jaguar XF

4. Renault Scenic

5. Alfa Romeo Giulietta

6. Mazda CX-5

7. Škoda Octavia

8. Land Rover Discovery

9. BMW 3

10. Mercedes E

Velká Británie se nyní pro Škodu stává klíčovou zemí. Zatímco globální prodeje zejména kvůli situaci v Evropě klesají, tam rostou dvouciferným tempem, a tlumí tak dopady evropské recese. V roce 2012 se pro Škodu v Británii rozhodlo 53 200 zákazníků, o osmnáct procent více než o rok dříve.

"V růstu pokračuje Škoda i v letošním roce a vyvíjí se výrazně lépe než celkový trh. V březnu bylo zákazníkům dodáno deset tisíc vozů. Jedná se o nejlepší měsíční výsledek v historii a meziročně se jedná o nárůst o 21,6 procenta," popisuje mluvčí značky Tomáš Kubík. Británie je pro Škodu po Německu druhým nejdůležitějším západoevropským trhem.

Vedení automobilky úspěchy v anketách a průzkumech přičítá hlavně tvrdé práci tamního importéra, který během dvou dekád dokázal proměnit image značky z té, o které se vypráví vtipy, po tu, která patří trvale k těm, se kterými jsou zákazníci nejspokojenější.

Podobné zákaznické průzkumy ale nelze brát tak, že by Škoda byla automaticky lepší než například Jaguar. Vypovídají o tom, jak vůz a s ním spojený servis splnil očekávání, která na ně zákazníci kladli. Škoda ale už ani v Británii neboduje díky ceně. Například Škoda Octavia stojí stejně jako větší Ford Mondeo.