Ze studie vyplývají pro ČR následující doporučení:
- Nezahajovat plošné zavedení AMM do roku 2018 a pokračovat v provozování a technologickém vývoji cestou pilotních projektů.
- Rozšířit možnosti využití současného systému HDO doplněním o tarify bez přímého řízení spotřebičů, založené pouze na předávání ekonomických signálů zákazníkům. Současně stimulovat další zákazníky k zapojení do systému HDO a využití rozšířené nabídky tarifů.
- Průběžně sledovat další technologický vývoj v oblasti inteligentních sítí a inteligentního měření zejména z hlediska vývoje parametrů a cen klíčových komponent, důležitých pro rozhodování o zahájení přípravy a zavedení AMM.
- Do roku 2017 stanovit národní komunikační standardy, standardy měřicích zařízení a hlavních prvků systému AMM a nastavit technické a legislativní podmínky pro zajištění kybernetické bezpečnosti systému AMM.
- Vyhodnotit vhodnost a zejména efektivitu zavedení inteligentního měření nejpozději do roku 2017.
- Do roku 2018 zpracovat na základě vyhodnocení pilotních projektů a vyhodnocení jejich přínosu rozšíření využívání systému HDO a plán implementace inteligentního měření, jako součást projektu inteligentních sítí v ČR.
Smart Grids (SG) jsou zákaznicky orientované, interaktivní, flexibilní a udržitelné systémy. Měly by mít přínos jak pro zákazníka, tedy konečného spotřebitele, tak pro výrobce a dodavatele energií.
Požadavek na masivní zavádění chytrých měřidel (Inteligentní měřící systémy - AMM, nebo také zjednodušeně Smart Metering) vyplývá z evropské směrnice. Evropská unie totiž předpokládá, že v roce 2020 dosáhne instalace chytrých měřidel v distribuční síti 80 %, neboli čtyři pětiny domácností mají v té době být vybaveny chytrými měřidly.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.