Ministerstvo financí v úterý spustilo základní verzi dlouho očekávaného portálu, který bude zveřejňovat data o průběžném hospodaření státu. Jmenuje se Monitor.

Stránky obsahují základní informace o letošním rozpočtu a podrobné informace, včetně tzv. rozklikávacího rozpočtu, za předchozí roky. Do konečné podoby se portál dostane ke konci letošního roku, informovalo ministerstvo.

Ze zveřejňovaných dat tak lze zjistit, jak se státu daří výběr daní či jak hospodaří ministerstva. Přístup do portálu je bez autorizace a data v něm se budou aktualizovat automaticky.

monitor copy

Pozn: Pro přechod na portál klikněte na graf

"Jedná se o další krok pro zvýšení transparentnosti veřejných rozpočtů. Každý si bude moci na jednom místě zjistit podrobné informace o hospodaření na všech úrovních státní správy a samosprávy," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

V první verzi obsahuje portál především data z Centrálního systému účetních informací státu. Aktualizovat se server bude jednou za čtvrtletí u dat z Centrálního systému účetních informací státu a jednou za měsíc u dat z Rozpočtového informačního systému.

Během letošního roku bude podle MF systém postupně aktualizován a doplněn o další nástroje, jako je například možnost dynamické analýzy dat pomocí pokročilého nástroje pro reporting nebo automatické exporty pro systémy třetích stran. "Do své finální podoby bude portál uveden k 31. prosinci 2013," uvedlo MF.

Zveřejňování informací o hospodaření státu vychází ze zavedeného systému Státní pokladny. Ten od ledna propojil státní organizace, nyní jsou v systému data od 17 500 účetních jednotek, tedy například ministerstev, státních fondů, obcí, krajů, příspěvkových organizací nebo veřejných vysokých škol. V systému se již připravoval státní rozpočet na letošní rok. K rozpočtovým modulům systému Státní pokladny jsou totiž připojeny i všechny organizační složky státu, kterých je zhruba 280.