Ještě než začneme s popisem, co se kde vyplňuje, řekneme si pár základních skutečností k přehledu. Přehled o příjmech a výdajích za rok 2013 je OSVČ povinna podat na předepsaném tiskopise příslušné OSSZ nejpozději do jednoho měsíce ode dne, ve kterém měla podat daňové přiznání za tento kalendářní rok, tj. nejpozději do 2. 5. 2014.
Pokud daňové přiznání zpracovává daňový poradce a OSVČ tuto skutečnost doloží nejpozději do 30. dubna 2014 příslušné správě sociálního zabezpečení, posunuje se termín podání Přehledu na 1. srpna 2014. Odevzdat pak přehled můžete čtyřmi základními způsoby.
- vyplníte pomocí počítače formulář z webu ČSSZ ve formátu pdf, poté jej vytisknete a doručíte na příslušnou správu sociálního zabezpečení,
- prostřednictvím e - Podání přes veřejné rozhraní pro e - Podání (VREP),
- prostřednictvím určené datové schránky e – Podání ČSSZ (ID 5ffu6xk) v předepsané formě datové zprávy v datovém formátu XML vyhovující specifikaci ČSSZ a publikovaným XSD schématům,
- prostřednictvím datové schránky příslušné správy sociálního zabezpečení:
OSVČ vykonávala vedlejší činnost od 1. 1. 2012 do 31. května 2012 (byla nezaopatřeným dítětem) a od 1. 6. 2012 vykonávala již jen hlavní činnost. V roce 2012 nebyla žádný měsíc nemocná a podle podaného přehledu za rok 2012 byla ve ztrátě, určený vyměřovací základ za rok 2012 si stanovila pouze v minimální výši z výkonu hlavní činnosti po dobu 7 měsíců ve výši 43 995 Kč.
Maximální měsíční základ NP od ledna 2014 činí zákonem určené minimum 5 000 Kč, protože vypočtený maximální měsíční základ činí 3 666,25 Kč (43 995 / 12 = 3 666,25), je tedy nižší než minimální měsíční základ nemocenského pojištění pro rok 2014. Minimální měsíční základ bude platný až do měsíce předcházejícího měsíci, ve kterém bude podán přehled za rok 2013.
Další příklady naleznete ZDE.
Máme tu také jednu novinku od začátku letošního roku: Od 1. ledna 2014 již může být považována OSVČ za OSVČ vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost i při účasti na nemocenském pojištění OSVČ, a to v těch kalendářních měsících, ve kterých trval důvod pro výkon vedlejší činnosti alespoň po část měsíce.
S účinností od 1. ledna 2014 se také změnily podmínky pro stanovení maximálního měsíčního základu nemocenského pojištění. Byla-li v kalendářním roce, za který je naposledy podán přehled a který bezprostředně předchází roku, ve kterém se platí pojistné na nemocenské pojištění, činnost zahájena (znovuzahájena), lze průměr určeného vyměřovacího základu použít jen v případě, že činnost byla vykonávána alespoň ve čtyřech kalendářních měsících.
Nelze-li určit maximální měsíční vyměřovací základ z naposledy podaného přehledu, rovná se polovině průměrné mzdy platné pro daný kalendářní rok. V roce 2014 je to částka 12 971 korun a platba pojistného stanovená sazbou 2,3 % činí 299 korun. Výše uhrazených záloh na důchodové pojištění v roce 2014 nemá již vazbu na výši měsíčního základu nemocenského pojištění ani na výši ročního vyměřovacího základu za rok 2014.
A nyní tedy už k samotnému formuláři, ten se skládá z jednoho listu A4, u něhož vyplňujete obě strany.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.