Bankovní rada Evropské centrální banky (ECB) dnes snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na nové rekordní minimum 0,50 procenta. Chce tak podpořit evropskou ekonomiku, která podle dosavadních známek zůstává v recesi. Analytici krok ECB spíše čekali, v názorech se ale neshodovali.

ECB ke snížení přistoupila poprvé za deset měsíců.

Podle úterního odhadu Evropského statistického úřadu se nezaměstnanost v eurozóně v březnu zvýšila na nový rekord 12,1 procenta. Údaje z minulého týdne za měsíc duben pak ukázaly prudký pokles ekonomické aktivity v Německu. To má největší ekonomiku v Evropě.

"Byl zde velmi, velmi silný konsenzus směrem ke snížení úrokové sazby," řekl Draghi. ECB používá pojem konsenzus pro označení situace, kdy rozhodnutí není jednomyslné. Část členů rady tudíž chtěla, aby základní úrok zůstal beze změn. Podobně rozděleni byli v názoru na dnešní výsledek jednání ECB také analytici.

Měnovou politikou se dnes zabývala i Česká národní banka, která opět ponechala úrokové sazby beze změny na rekordně nízké úrovni. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,05 procenta.

V uvolněné měnové politice a programu nákupů dluhopisů se podle svého středečního oznámení rozhodla pokračovat i americká centrální banka. Umožnily jí to údaje, podle kterých americká ekonomika vykazuje v poslední době známky opětného zpomalení.

Evropské akcie i euro po oznámení kroku ECB přechodně stouply, pak ale část zisků smazaly. Někteří investoři byli zklamaní, že Draghi neoznámil další opatření. Euro po oznámení kroku ECB zastavilo propad vůči dolaru a stouplo do blízkosti dvouměsíčního maxima 1,3243 USD, na němž bylo už ve středu. Později ale zisky smazalo.

Panevropský index FTSEurofirst 300 po oznámení ECB mírně vzrostl. Pak se ale vydal dolů a před 15.00 SELČ proti předchozímu závěru odepisoval kolem 0,1 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru