Ne výrobě v Bangladéši! United Colors of Death. Bojkotuji produkty z Bangladéše. Taková hanba! Nikdy bych nekoupila něco od společnosti, která tak hrozně zneužívá dělníky.
Facebookové profily výrobců oblečení jako třeba Benetton, The Children’s Place, Joe Fresh a dalších, kteří vyrábějí v Bangladéši, se hned po zprávě o tragédii v této zemi zaplnily komentáři s ostrou kritikou.
"Mám dárkovou kartu na nákup v Joe Fresh, chtěla jsem tam nakoupit, ale teď si s tím nejsem jistá," píše například Linda Bowser Fallis.
Ve zřícené továrně na předměstí Dháky zemřelo podle posledních informací přes 600 lidí.
Ostrá kritika míří i na adresu dalších módních značek, které sice nejsou spojené se zřícenou továrnou, ale vyrábějí v Bangladéši rovněž. Někteří zákazníci se na facebookových profilech výrobců ptají, jak velká část jejich produkce je právě z této země a jestli můžou ujistit své zákazníky, že zboží vzniká v bezpečných továrnách a dělníci mají dobré pracovní podmínky.
Walt Disney z Bangladéše "vycouval"
Tragédie, která se řadí k nejhorším podobným neštěstím v novodobých dějinách, ukázala na hrozné bezpečnostní a pracovní podmínky. A pověst známých světových značek utrpěla.
Firmy se sice snaží obhajovat, že mají ve smlouvách přísné bezpečností a zdravotní standardy, jenže ty většinou platí jen na papíře a realita je od nich dramaticky vzdálená.
Výjimku, kterou ale nyní možná budou následovat další společnosti, zatím představuje Walt Disney. Americká společnost ukončila v březnu svou produkci v asijské zemi. Rozhodnutí odůvodnila právě opakovanými tragédiemi v továrnách.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist