Speciální obrovská bomba, schopná ničit jaderná zařízení Íránu ukrytá pod zemí, dává vydělat americké firmě Boeing. Americkému ministerstvu obrany nyní začíná Boeing dodávat vylepšenou verzi této zbraně s oficiálním názvem MOP (Massive Ordnance Penetrator), přezdívané též "ničitelka bunkrů".
Pouze zakázka na její vylepšení, kterou firmě udělil Pentagon loni, stála americkou vládu 81,6 milionu dolarů.
Bomba, vážící téměř 14 tisíc kilogramů, je navržena pro jeden z největších amerických bombardérů, "neviditelný" letoun typu B-2. Dokáže provrtat až 80 metrů skály či betonu, než exploduje.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.














