Od chvíle, co na americkém realitním trhu praskla bublina a růst vyspělých ekonomik začal zpomalovat, zaplavily internet medvědí komentáře a negativistické blogy. Stejnou rétoriku pak zaujala i většina předních médií. Současný pesimismus by však nakonec mohly překonat nové technologické objevy.
Nikdy nepodceňujte sílu pokroku. Americká ekonomika mezi lety 1970 a 1982 prožila čtyři recese. Pokud byste tehdy někomu řekli, že do třiceti let bude ve svých rukou mít na stisknutí jednoho tlačítka všechny informace o celém světě, zřejmě by se vám vysmál. Dnes je to ale díky internetu, Googlu a chytrým telefonům možné.
Chci vám představit několik oblastí, které budou pro 21. století znamenat zásadní obrat. Zaměřím se však i na krátkodobější témata, která by mohla pomoct světové ekonomice nahoru.
1. Fotovoltaika a termonukleární fúze sníží výskyt konfliktů
Náklady na výrobu solární energie se v příštím desetiletí přiblíží nákladům spojeným s uhlím, a z fotovoltaiky se tak stane čistý a také konkurenceschopný zdroj energie. To bude mít hluboký dopad na ekonomiku, případné konflikty i životní prostředí. Solární energetika, včetně decentralizovaných palivových článků, pravděpodobně sníží náklady na přenos energie. Tím pádem by měla klesnout i cena pro domácnosti a firmy, což by mělo podpořit růst ekonomiky a ušetřené peníze by se daly utrácet jinde.
V průběhu staletí se kvůli surovinám vedlo mnoho bojů. S nástupem fotovoltaiky a dalších decentralizovaných zdrojů energie podobné konflikty pravděpodobně ztratí na síle. Dosud neprobádané území, ale s velkým potenciálem, pak představuje termojaderná fúze. Vědci totiž stále věří v to, že se jim podaří vyrobit funkční komerční fúzní elektrárnu. Pokud na tomto poli uspějí, bude to znamenat obrovský zvrat pro celý svět. A energetická otázka by se právě fúzí vyřešila jednou provždy. Současně by se pak otevřely dveře také dalším inovacím.
2. Biotechnologie nám změní život
Biotechnologie 21. století přinesou lidem zásadní změny. Díky biotechnologickému průmyslu, pokroku na poli neurologie, mikrobiologie, kmenových buněk a podobně se lidé dožijí věku, o němž se jim dříve ani nesnilo. V příštím století zřejmě půjde vyléčit většina forem rakoviny a dalších smrtelných nemocí, včetně těch chronických. Navíc samotné biotechnologie pravděpodobně změní náš názor na medicínu. Průlomy na tomto poli pak pomohou vyrovnat rozdíly v demografii lidské populace.
3. Syntetická biologie způsobí revoluci v zemědělství
Světová populace stále roste a aby bylo dost jídla pro všechny, musí věda 21. století přijít se svým řešením. Zde se nabízí syntetická biologie, díky které bude zemědělství schopné vyprodukovat výnosnější plodiny, ale i zvířata. Možná se nakonec podaří vyrobit syntetický fosfor (fosfáty) a draslík (potaš). Ovšem podle Jeremyho Granthama, zakladatele investiční firmy GMO, je to nemožné a naopak by to mohlo v budoucnosti přinést více škody než užitku. Jenže ani v roce 1930 nikdo z nás nepomyslel na to, že 39 let na to se bude po měsíčním povrchu procházet astronaut vyslaný Spojenými státy. Také syntetická biologie možná bude jednou schopná vypěstovat svítící rostlinky, které pak půjdou použít jako zdroje světla. Stávající energetické zdroje by se tak využívaly méně.
4. Roboti jako klíč k vyšší produktivitě
Roboti s umělou inteligencí ve 21. století proniknou do všech oblastí našich životů, které nakonec změní tak, že si to dnes vůbec nedokážeme představit. Roboti nám budou uklízet naše domovy, budovat stavby, vyrábět zboží za ještě nižší náklady než nyní, ujmou se zdravotní péče a nebo povedou vojenské operace. Zaujmou tak postupně role po naší neustále stárnoucí populaci. A zároveň vyspělému světu pomohou udržet některé výrobní podniky na domácí půdě.
5. Všechny formy peněz se rychlým tempem mění
V budoucnu budou nabírat na síle deriváty, které se následně rozšíří do všech rizikových koutů na Wall Street i tzv. Main Street, tedy do každé průměrné firmy nebo domácností. Tržní ekonomika nakonec bude z tohoto trendu těžit. Hlavní funkcí peněz už není ani tak uchování nějaké hodnoty jako v minulosti (ideálně kryté zlatem), protože nastoupila digitální éra. Naopak, výhodou je to, že papírové peníze jsou jednodušší k běžnému užití. Jednoho dne se však hotovost z ekonomiky vytratí.
6. Mezinárodní obchod nikdy nebyl větší. Díky revoluci v dopravě a informačním technogiím
Lidé mezi sebou nikdy předtím neobchodovali tolik jako dnes. Mezinárodní obchod tak každým rokem roste. Revoluce v dopravě, a to od počátku průmyslové revoluce, spolu s rozmachem informačních technologií přinesly transparentnější a hlavně celosvětově propojenou ekonomiku. Velké země už mezi sebou ani nemají potřebu tolik válčit. Náklady na války jsou moc vysoké a navíc brzdí obchod. A ve 21. století bude mezinárodní obchod růst ještě razantněji. Stále více kontinentů (především pak Jižní Amerika a Afrika) se totiž touží zapojit do světové obchodní sítě.
Peter Garnry, hlavní akciový stratég Saxo Bank
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.