Vzdělání:
- Vystudoval VŠE v Praze a Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.
Kariéra:
- Do roku 1989 pracoval v různých provozních funkcích v podnicích Slovácké strojírny Uherský Brod a Železárny Veselí nad Moravou.
- Od roku 1990 podniká, zaměřuje se hlavně na obory hutnictví, dopravy a lázeňství; v současnosti vlastní například podniky Z-Group Steel Holding, ČSAD autobusy Plzeň, ČSAD Invest, Léčebné lázně Luhačovice - Sanatorium Miramare a Lázně Velké Losiny.
Soukromí:
- Má tři děti, synové Zdeněk a Alexandr se podílejí na řízení Zemkových firem.
- Finančně podporuje Nadaci Moravské Slovácko a Galerii Joži Uprky v Uherském Hradišti.
- Od roku 2007 je spoluvlastníkem fotbalového klubu 1. FC Slovácko.
- Postavil golfové hřiště v Ostrožské Nové Vsi, další plánuje vybudovat v rodné vsi Vlčnově.
Do ztrátových solárních elektráren investoval 3,8 miliardy Kč, dvě tuhé krize v hutnictví ho připravily o stamilionové zisky, podnikání v lázeňství mu ničí škrty zdravotních pojišťoven a Rumuni mu po neúspěšných akvizicích železáren dluží 122 milionů korun. "To hlavní je přežít a vymanit se z krize," říká miliardář Zdeněk Zemek, který přes všechny neúspěchy dál bojuje s nepřízní osudu.
Máte dodnes problémy se sháněním dělníků?
Tento problém máme dodnes. Proto jsme od roku 2008 raději nepropouštěli. Hledali jsme jiné možnosti, jak přežít, i když nám spadl prodej o 40 procent. V té době jsme našli východisko v podobě ocelových konstrukcí pro solární elektrárny, které mělo nahradit propad zájmu o lešení pro stavaře. Sami jsme se vrhli do stavby solárních elektráren, využili jsme rekultivované plochy v areálu chomutovských železáren. Najednou přišlo 9. listopadu 2010 oznámení, že dotace dostane jen ten, kdo elektrárnu postaví do konce roku.
Byly vaše solární elektrárny dokončené v poslední den roku 2010, nebo ne?
Dokončené byly. Zažili jsme nejtvrdší kontrolu ze strany Energetického regulačního úřadu, měli jsme tam dva soudní znalce, notáře, zahraniční experty, právníky. Už 30. listopadu bylo přes 99 procent stavby dokončeno, v prosinci jsme prováděli jen drobné dodělávky.
Proč tedy celou kauzu vyšetřuje policie a Energetický regulační úřad zvažuje odebrání licence?
To by bylo na samostatnou debatu. Já jen musím zopakovat, že vše bylo hotové včas. Všechny mé firmy jsou dohledatelné v obchodním rejstříku, nikdy jsem se neschovával za anonymní akcie nebo nastrčené firmy.
Kolik jste celkem do solárních elektráren investoval?
Celkem se jednalo o zhruba 3,8 miliardy korun. Čerpal jsem úvěry od osmi různých bank.
Kolik vám dnes tyto elektrárny vydělávají či prodělávají?
O zisku se vinou 26procentní srážkové daně vůbec nedá hovořit. Právě dokončujeme audit výsledků za loňský rok a je to ještě větší zklamání, než jsem čekal. Jsme v minusu a přestávám věřit, že se nám do slíbených 15 let investice vrátí. Je to velmi nejistá investice. Nevíme, kolik hodin v roce bude slunce svítit, jaká bude inflace, jak dlouho vydrží panely a měniče.
Solární boom značně prodražil cenu elektřiny. Zástupci jiných firem z hutního průmyslu často upozorňují, jak jim platby za zelenou energii snížily konkurenceschopnost oproti zahraničním firmám...
Nebudu jmenovat, ale podívejte se, kolik tyto podniky zaplatily za obnovitelné zdroje a kolik od státu dostaly emisních povolenek zdarma. A kolik vydělaly na jejich prodeji. Je to pro ně výdělečný obchod. Někteří z prodeje emisních povolenek získali miliardové částky. Fakt je, že stát stanovil výkupní cenu pro solární energii na rok 2010 špatně. Jenže místo toho, aby s vlastníky elektráren začal vyjednávat o změně podmínek, tak je začal šikanovat a označovat za "solární barony". Zatímco společnosti provozující solární elektrárny dosahují ziskovosti kolem čtyř procent, ostatní energetické společnosti dosahují zisků i kolem 35 procent. To jsou rovné podmínky?
- Jak Zdeněk Zemek hodnotí dopady ekonomické krize?
- Jak velké je jeho firemní impérium?
- A která odvětví zpracovatelského průmyslu dostala během krize největší ránu?
Odpovědi najdete v novém čísle týdeníku Ekonom (21/2013), které přináší velké téma Jak přežít krizi a exkluzivní rozhovor se Zdeňkem Zemkem.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.