Navržené vyčlenění části nejlukrativnějšího spektra 800 MHz v chystané aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE jen pro případného čtvrtého operátora považuje T-Mobile za nedovolenou veřejnou podporu.

Tu by měl Český telekomunikační úřad dopředu notifikovat Evropské komisi a vyčkat na její souhlas. V případě zachování této podmínky i po připomínkovém řízení chystá T-Mobile právní kroky a nevyloučil neúčast v soutěži. Na setkání s novináři to dnes uvedl generální ředitel T-Mobile Milan Vašina.

Předchozí aukci kmitočtů v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz ČTÚ v březnu zrušil. Aukce se kvůli špatně nastaveným podmínkám protahovala a cena překročila podle úřadu reálnou hranici 20 miliard Kč.

V dubnu ČTÚ oznámil návrh podmínek nové aukce a ve středu vypršel termín pro připomínky podmínek této aukce. Každý z operátorů poslal ČTÚ několik desítek stran připomínek.

"V navržených podmínkách nové aukce není odstraněno, aby nedocházelo ke spekulativnímu chování, a vnímáme je jako nedovolenou veřejnou podporu. Zvažujeme právní kroky na lokální i evropské úrovni a budeme zvažovat i naši neúčast v aukci," řekl Vašina.

Podobně již reagovaly Telefónica a Vodafone, naopak PPF Mobile Services, která byla v předchozí aukci jediným zájemcem o vstup na trh, na vyčlenění části pásma 800 MHz trvá.

Podle navržených podmínek by nový hráč získal třetinu frekvencí v pásmu 800 MHz a o zbývající dvě třetiny by se navíc mohl utkat se současnými operátory, což by ještě zvýšilo cenu těchto frekvencí. Zbývající kmitočty nebudou pro nynější tři operátory stačit. V minulé aukci ČTÚ novému hráči vyčlenil jen kmitočty v pásmu 1800 MHz, které se nehodí pro pokrývání většího území a neumožňuje ekonomicky efektivní vybudování další celoplošné mobilní sítě.

ČTÚ chce podle nového předsedy Jaromíra Nováka vyčlenění pásma v podmínkách zachovat jako stimul pro vstup nového hráče a zvýšení konkurence na trhu. Podle něj to evropská legislativa umožňuje, i když připustil možné soudní spory se stávajícími operátory. Radní ČTÚ Ondřej Malý tento týden odjel do Londýna aukci prezentovat potenciálním investorům. Lákadlem má být hlavně nově vyčleněné spektrum.

Regulátor má na vypořádání připomínek měsíc. Novou aukci chce vyhlásit ve druhé polovině července. ČTÚ se podle mluvčího Františka Maliny s připomínkami nyní detailně seznamuje.

"Je předčasné spekulovat o tom, jak a v čem ČTÚ připomínkám vyhoví. V průběhu příštích dnů nebude ani komentovat jednotlivé podněty a vypořádání všech připomínek zveřejní najednou. ČTÚ samozřejmě nastaví podmínky aukce tak, aby byly v souladu s právem jak národním, tak i evropským," řekl.