Jaderné zdroje jsou podle premiéra Petra Nečase (ODS) naprosto zásadní pro energetické zásobování nejenom českých domácností, ale především českého průmyslu.

Premiér to v pátek řekl po prohlídce jaderné elektrárny Temelín. Pochybnosti ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) o efektivitě dostavby Temelína označil za Kalouskův osobní názor, nikoli názor vlády.

Kalousek v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny uvedl, že si teď není jistý tím, že investice do dostavby Temelína by byla efektivní. Původně byl podle něj Temelín vypočítán na daleko vyšší ceny elektřiny, než jsou teď, a budoucnost těchto cen je velmi nejistá.

"Jedná se o osobní, soukromý názor pana Kalouska, nikoli názor vlády. Je třeba brát v potaz, na základě jakých podkladů k tomuto svému soukromému názoru dospěl," řekl premiér.

Podle něj je třeba se zamýšlet i nad tím, co se bude dít se zemí například kolem roku 2030, a ne jen v horizontu roční účetní uzávěrky či jednoho volebního období.

"Rozhodnutí o dostavbě jaderné elektrárny je strategickým rozhodnutím, nejde překlopit pouze do jednotlivých položek, co to s námi udělá za rok či za dva," míní Nečas.

Kuba: Kalousek neobjevil nic nového

Po prohlídce elektrárny premiér znovu zdůraznil, že česká energetika se bez jaderných zdrojů neobejde. "Z hlediska dalšího rozvoje českého průmyslu jsou to nenahraditelné zdroje i ve vazbě na postupnou odstávku uhelných elektráren a také na proces postupného vyuhlení českých hnědouhelných dolů," řekl premiér.

Podle ministra průmyslu Martina Kuby (ODS) Kalousek nepřišel s žádnou originální myšlenkou. "Každému, kdo energetice trochu rozumí, je jasné, že dnes téměř žádný investor není schopný investovat v oblasti energetiky tak, aby mohl spočítat návratnost. Je třeba připomenout, že je to díky dotacím na obnovitelné zdroje, které naprosto pokřivily trh. To je politika Evropské unie," uvedl ministr.

Cenové nabídky se podle Kuby teď finalizují. Souhlasí s tlakem na efektivitu – cena musí být co nejlepší. "Myslím, že cenová nabídka (zájemců o dostavbu Temelína) je v tom rozptylu (200 až 300 miliard Kč), mám pocit, že je třeba ještě tu nabídku tlačit směrem dolů. To v tom vyjednávání je nutné, ale to je zájem každého investora – dostat cenu co nejníže. Jsem přesvědčen, že prostor pro to určitě je," řekl.

O dostavbu Temelína se ucházejí americko-japonská společnost Westinghouse a česko-ruské Konsorcium MIR.1200. Podle Kalouskova vyjádření nabídky "obou uchazečů svou výší velmi nepříjemně překvapily". Nečas poznamenal, že pokud by nabídky byly neuspokojivé, nejsou povinni vítěze výběrového řízení vyhlásit.

Proti dostavbě se v pátek opět postavilo i ekologické sdružení Calla. Členům vlády rozeslalo informační list Příliš drahý atom - Potíže účastníků temelínského tendru". Podle Edvarda Sequense ze sdružení Calla je v případě investice do nových reaktorů ještě stále čas "zařadit zpátečku". "Jen je potřeba přestat naslouchat silné lobby očekávající rentu na úkor peněženek spotřebitelů," uvedl Sequens.

Společnost ČEZ, vlastník Temelína, chce o vítězi tendru rozhodnout letos na podzim, stavba dvou nových bloků by měla být dokončena v roce 2025. Hodnota investice se odhaduje na 200 až 300 miliard korun a nové bloky by měly více než zdvojnásobit výkon Temelína, který nyní činí 2000 megawattů. Výběrového řízení se účastnila také francouzská společnost Areva, ČEZ ji však loni v říjnu z tendru vyloučil s poukazem na závažná pochybení. Areva jakékoli chyby odmítá a snaží se do tendru vrátit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist