Majitel společnosti SMT Jan Štraus (nahoře) se vývojem zdravotnických přístrojů zabýval už před listopadem 1989.
První kryochirurgický přístroj na světě vyvinul spolu s kolegy z výzkumného ústavu Akademie věd už v roce 1977. Podnikat začal hned s pádem režimu.
Ve své firmě, kde působí jako ředitel a je zároveň také majoritním vlastníkem, se soustředil nadšence. To, co firma vydělá, vrací zpátky do vývoje. Své přístroje už firma prodala do 45 zemí světa.
O svých veletržních zkušenostech říká:
"Je dobré, když na vašem stánku neustále s někým komunikujete. V lidech takový pohled odbourává bariéry, jsou zvědavější a intenzivně poslouchají, co říkáte."
Když se pražská firma Speciální medicínská technologie (SMT), vyrábějící speciální zdravotnické přístroje, před lety rozmýšlela, na který zahraniční veletrh pojede, musela pečlivě volit. Peníze měla pouze na jeden ročně.
Vyhrála to akce MEDICA Düsseldorf, která byla v té době jedním z největších zdravotnických veletrhů na světě. První dojmy po příjezdu byly překvapivé.
"Počítali jsme s tím, že se výstavy zúčastní také naši konkurenti. Na rozdíl od lokálních výstav, kde konkurenční výrobce zastupují dovozci, jsme ale v Německu čelili profesionálním obchodníkům, kteří své výrobky znali do posledního šroubku," vzpomíná Jan Štraus, ředitel a majoritní vlastník společnosti SMT, která se specializuje na přístroje ničící mrazem rakovinové nádory a na přístroje elektrochirurgické.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.