Objemy obchodů s akciemi na pražské burze propadly za dekádu na nevídanou úroveň a ukazují, že menší hráči asi nebudou schopni přežít bez vzájemné spolupráce nebo spojení do silnějšího celku. Naznačil to Petr Koblic, generální ředitel skupiny CEE Stock Exchange Group (CEESEG) vlastnící i pražskou burzu, v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Jednou ze slibných možností je podle něho i propojení CEESEG s polskou burzou, která regionu dominuje, co do objemů i počtu nových emisí.

„Otázkou je, jestli značka Burza cenných papírů Praha bude za pět let existovat. Můj odhad je, že existovat nebude,“ uvedl v rozhovoru pro Reuters Petr Koblic, který stojí také v čele pražské burzy (součástí CEESEG od 2009). „Je třeba něco udělat. Tržní podmínky a regulace vás nutí udělat něco, jako je fúze,“ dodal.

Objemy na pražské burze podle Koblice  poškodilo nejen zhoršení nálady investorů tváří v tvář slabému výhledu evropských ekonomik, ale také snahy Evropské unie v oblasti regulace, jako například harmonizované předpisy pro finanční trhy MiFID. Bruselem navrhovanou daň z finančních transakcí potom šéf pražské burzy v rozhovoru pro Reuters označil dokonce za „směšnou“.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.