Dividendové tituly evidentně nesmí chybět v žádném úspěšném akciovém portfoliu. Dokazuje to i investiční hra Portfolio 2013, kterou mezi českými analytiky a makléři zorganizovala byznysová redakce IHNED.cz.

K dispozici máme sedm vzorových investic, až do června byly všechny v minusu. Díky dividendovým výnosům se jako první podíval do (byť jen mírného) zisku analytik Komerční banky Josef Němý (jeho strategii najdete níže).

První z portfolií se tak po pěti měsících (i přes pokles akciového trhu v Praze) vrací nad úroveň počáteční investice, tedy nad 100 tisíc korun. "I v červnu budu sázet na dobrou diverzifikaci a většinu portfolia budou tvořit firmy s vysokým dividendovým výnosem," komentuje svou snahu o nejvyšší celoroční zisk na BCPP Josef.

V červnu udělal na svém účtu jedinou změnu – část zisků z Pegasu přesunul do CME. "Akciím CME jsem se v této investiční hře doposud s úspěchem vyhýbal, ale teď je poprvé zařadím, protože po nedávném navýšení kapitálu už by se jejich vývoj mohl stabilizovat a případně poskytnout i určitý růstový potenciál," komentuje svůj krok.

Nejen Josefovi se ale v květnu podařilo předčit díky dividendám vývoj na indexu PX. Ten v květnu klesl o jedno procento a uzavřel na měsíčním minimu 957,86 bodu. Mezi pomyslné vítěze v honbě za nejvyšším ziskem se zařadila Fortuna (+13,2 %), Pegas (+6,1 %) a Erste (4,4 %).

Naopak nejvíce ztrátovým titulem burzy byly akcie těžební společnosti NWR (-37,4 %). Výrazným poklesem si prošla ještě i mediální CME (-12,2 %). Vývoj modelových akciových portfolií výše uvedené změny zásadně ovlivnily směrem dolů, zejména v případě velkého zastoupení akcií NWR v portfoliu.

Výsledky ankety "Portfolio 2013" sledujeme každý měsíc, vyhodnocujeme je (na základě pravidelné měsíční zprávy pražské burzy – najdete ZDE), aktualizujeme o průběžné výsledky jednotlivých strategií a připisujeme dividendy. Vše následně zveřejňujeme v článku, tento se týká měsíce června.


Předchozí články najdete zde:


Každá z níže uvedených strategií obsahuje krátký komentář "vlastníka" portfolia a interaktivní grafiku, která umožňuje podrobnější prozkoumání investice. Na začátku roku měli všichni k dispozici 100 tisíc korun.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se