Dětský kanál České televize ČT:D na začátku nabídne nové hrané seriály Špačkovi v síti času a Mazalové. V programu budou také animované seriály pro starší, zábavně-vzdělávací a lifestylové pořady i zprávy pro děti.

Podobu nového kanálu ČT:D, který začne vysílat na konci letošních prázdnin, dnes novinářům představili zástupci televize. ČT dnes také spustila webové stránky se soutěží k začátku vysílání.

Seriál Špačkovi v síti času režisérů Karla Smyczka a Martina Dolenského láká mimo jiné na hereckou dvojici Klára Issová a Pavel Liška, kteří se objeví zároveň v roli dospívajících i rodičů.

"Dovedete si představit, že Pavel Liška je skoro zajímavější jako puberťák než jako tatínek," poznamenal režisér Smyczek. Dalším novým seriálem má být "nízkonákladový" sitcom Mazalové v režii Bořivoje Hořínka přibližující "soužití jedné příšerné rodiny se skupinkou překvapivě sympatických hradních strašidel".

Mezi projekty, které se zatím připravují, je seriál o pětileté Emě, dále komediální seriál o klukovi s talentem k průšvihům nebo detektivní seriál, v němž parta dětí na malém městě řeší záhady ve stylu Sherlocka Holmese.

V animované tvorbě se televize chce vedle Večerníčků věnovat také starším, což by měl být především seriál pro děti ve věku osm až dvanáct let. "Velmi rádi bychom představili nové příběhy, nové způsoby vyprávění," řekla dnes kreativní producentka Tvůrčí producentské skupiny dětské a vzdělávací tvorby Barbara Johnsonová.

Rozpočet nového dětského kanálu je podle jeho výkonného šéfa Petra Kolihy 118 milionů korun, z toho 70 milionů je investice do původních pořadů.

"Budeme mít snahu posilovat rozpočet Déčka. Ale tam, kde jeden kanál získá, musí jiný kanál ušetřit. Budeme se snažit najít vyvážený stav, aby všech šest kanálů bylo dostatečně pokryto vlastní tvorbou za předpokladu zdrojů, které máme k dispozici," dodal generální ředitel Petr Dvořák. Rezervy podle něj lze najít v režijních, osobních a jiných dodatečných nákladech, desítky milionů se prý daří ušetřit například ve sportu za vysílací práva.

Dosavadní pilíře dětského vysílání jako Studio Kamarád, Kouzelná školka či Planeta Yó budou podle manažera vývoje Luďka Horkého nadále klást větší důraz na kontakt s dětským divákem. "Tady se dívá herec dětem do očí, a to je velká vzácnost," doplnil jej herec Michal Nesvadba, jenž patří k průvodcům oblíbené Kouzelné školky.

Podle výkonného ředitele Déčka budou dvě třetiny vysílání převzaté ze zahraničí, zejména od BBC či německé ZDF. K takzvaným akvizicím, tedy převzatým pořadům, patří například Pošťák Pat, Bořek stavitel, Tučňák Pingu, Kačeří příběhy, Chip a Dale, Gumídci, ale i nové českým dětem zatím neznámé seriály.

Mezi novými formáty se mají objevit lifestylové pořady Náš zvěřinec, který chce dětem ukázat, jak se chovat ke zvířatům. Dalšími magazíny budou Wifina a Draci v hrnci. Na novém kanále budou také pořady ryze zábavní a soutěžní jako hudební hitparáda Dé pětka či televizní soutěž Bludiště.

Pravidelnou součástí Déčka bude také zpravodajství, jež se zaměří na výběr zpráv pro děti školního věku, tedy od osmi do dvanácti let. Mladí moderátoři podle televize budou vystupovat v roli starších kamarádů a informace, vysílané na "dospěláckém" zpravodajském kanálu, budou podávat ve zjednodušené podobě a srozumitelném jazyku.

Dětský kanál ČT:D začne vysílat letos 31. srpna denně od šesti do 20:00. Po osmé večer začne na stejné frekvenci vysílat kulturní program ČT Art, který se zaměří na kulturu a umění včetně vysílání artových filmů v původním znění.