Je to nejvýznamnější bankrot v Rakousku za posledních šedesát let. Aspoň takové jsou ohlasy na pád tamějšího stavebního giganta Alpine Bau. Významní rakouští stavbaři z firmy Alpine Bau vyčerpali možnosti, jak podnik zachránit. Nepovedlo se jim dohodnout s věřiteli na reorganizaci splátek dluhu, a proto ve středu společnost vyhlásila bankrot.

O práci zřejmě přijde několik tisíc lidí. Alpine Bau patří do španělské skupiny FCC a má významné aktivity na českém trhu. Její dceřiná firma Alpine Bau CZ se v ČR podílí například na stavbě dálnic, včetně nynější modernizaci dálnice D1. Oprav v Česku se bankrot podle všeho nedotkne.

"Na závazky firmy to však nebude mít vliv, dceřinná firma bude pokračovat," ujistila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.

"Insolvenční řízení týkající se majetku mateřské společnosti se majetkových účastí úpadce v dceřiných společnostech přímo nedotýká," napsala Alpine Bau CZ v prohlášení zaslaném ČTK. "Lze očekávat, že obchodní podíl společnosti Alpine Bau GmbH v naší společnosti se coby součást majetkové podstaty stane předmětem prodeje vybranému investorovi v rámci insolvenčního řízení," uvádí se v prohlášení.

Vedení české dceřiné firmy také ujišťuje, že disponuje dostatečnými materiálními, personálními i finančními kapacitami, stále ji prý podporuje i financující banka. "Společnost Alpine Bau CZ s. r. o. je schopna a připravena i nadále řádně a včas plnit veškeré své závazky vůči obchodním partnerům a investorům, a jako společnost již tradičně etablovaná na českém stavebním trhu je připravena pokračovat v dosavadním úspěšném podnikání i po vstupu nového strategického investora," dodala dále společnost v prohlášení.

O majetek už se hlásí konkurence

V Rakousku je však situace velmi vážná. Alpine Bau vstupuje do konkurzního řízení se závazky až 2,6 miliardy eur (66,6 miliardy Kč), uvedla rakouská věřitelská agentura KSV. To by znamenalo největší bankrot v zemi za posledních 60 let. Hodnota aktiv firmy činí podle jiné agentury AKV 61 milionů eur. Mezi věřitele Alpine Bau patří největší rakouské banky Erste Group a Bank Austria.

O majetek Alpine Bau se už začali hlásit její rakouští konkurenti. "Máme zájem převzít části Alpine nebo rozumně sjednocené struktury pro Rakousko. Vedeme o tom jednání," sdělila stavební firma Porr. Alpine Bau je druhá největší stavební firma v Rakousku po skupině Strabag. Ta se zatím ke svému možnému zájmu o majetky padlé firmy nevyjádřila.

Alpine Bau už v úterý po selhání dohody s věřiteli sdělila, že experti navrhli plán záchrany části skupiny. Doporučili, aby "kompetentní nucený správce jej v příštích týdnech posoudil a realizoval".

Alpine Bau zaměstnává přes 15 000 lidí, z toho polovinu z nich v Rakousku. Loni tržby skupiny dosáhly 3,2 miliardy eur (82,2 miliardy Kč). Firma ale utrpěla ztrátu 450 milionů eur kvůli odpisům neziskových projektů v zahraničí.

Mateřská FCC musí v důsledku ekonomické krize ve Španělsku a pádu tamního stavebního trhu prodat majetky za miliardy eur. Kvůli bankrotu Alpine bude muset FCC odepsat 289 milionů eur, uvedla dnes španělská skupina podle agentury Reuters.

Na český trh vstoupila Alpine Bau v roce 1992 koupí většiny v IPS Ostrava. V roce 1998 převzala rakouská firma podnik Silniční stavby a mosty se sídlem ve Valašském Meziříčí. Alpine Bau CZ letos získala smlouvu na modernizaci devíti kilometrů dálnice D1 mezi Lhotkou a Velkou Bíteší.