Čtyři bývalí manažeři Mostecké uhelné společnosti (MUS) podali trestní oznámení pro podvod na firmu Czech Coal Services a dva bývalé spolumajitele stejnojmenného holdingu - Petra Pudila a Vasila Bobelu, uvedla právní zástupkyně exmanažerů MUS Karolina Zelenková.

V trestním oznámení tvrdí, že si Czech Coal Services v případu Mostecké uhelné společnosti nárokuje neprávem odškodné 6,3 miliardy korun - a je to tedy podvod. Krajské státní zastupitelství zatím přijetí oznámení oficiálně nepotvrdilo, dokument ale nese razítko jeho podatelny.

Trestní oznámení podali bývalí manažeři MUS Jiří Diviš, Marek Čmejla, Antonín Koláček a Petr Kraus. Všichni čtyři čelí u soudu ve švýcarské Bellinzoně obžalobě z podvodů a praní špinavých peněz. K ní se připojila i následnická firma Czech Coal Services a dva ze tří někdejších členů představenstva, Vasil Bobela a Petr Pudil. Vzniklou škodu vyčíslili na 6,3 miliardy korun. Bobela a Pudil na konci roku 2010 své pětiprocentní podíly prodali Pavlu Tykačovi.

Czech Coal se nechce vyjadřovat

"Existuje důvodné podezření, že pánové Bobela a Pudil se záměrným podáváním nepravdivých a spekulativních informací snažili uvést v omyl švýcarské orgány, čímž se pokusili nezákonně obohatit o částku 6,26 miliardy korun," uvedla Zelenková. Švýcarské úřady zablokovaly šesti obžalovaným na stovce švýcarských účtů 660 milionů švýcarských franků (asi 13,9 miliardy korun).

Mluvčí skupiny Czech Coal Liběna Novotná se k situaci nechtěla v pátek v podvečer vyjadřovat s vysvětlením, že firma Czech Coal Services není součástí skupiny. Podle obchodního rejstříku se firma rozdělila a část splynula s Czech Coalem, z další části vznikla firma Coal Services, kterou Czech Coal na svém webu uvádí jako jednu ze svých firem.