Český telekomunikační úřad chce novou aukci kmitočtů v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz pro rychlé mobilní sítě LTE zahájit do konce července. Zájemci o účast se budou moci hlásit do konce srpna a vlastní dražba kmitočtů začne na začátku listopadu. Vyplývá to z předběžného harmonogramu úřadu.
ČTÚ v pondělí zveřejnil vypořádání připomínek k návrhu podmínek aukce. Ta navazuje na předchozí nepodařenou soutěž, která se neúměrně protahovala a nabízená cena přes 20 miliard Kč se vymkla ekonomické realitě. Na přípravě vypořádání úřad spolupracoval s poradenskými společnostmi Grant Thornton Advisors a Pierstone, stejně jako u první aukce.
Hlavní slovo teď bude mít Evropská komise, na kterou se operátoři se stížností již obrátili. Telefónica, T-Mobile a Vodafone sice státu vyhrožují i dalšími žalobami, pokud jeho postup ale komise schválí, bude o úspěchu aukce a příchodu konkurence do mobilních sítí pravděpodobně rozhodnuto.
"Vypořádání připomínek je v souladu s českou i evropskou legislativou a věřím, že i Evropská komise to uzná. Uděláme vše pro to, aby díky aukci měli občané i firmy služby sítí čtvrté generace co nejdříve," říká předseda ČTÚ Jaromír Novák.
Podle stávajících operátorů jsou navrhované podmínky po zapracování připomínek nevyvážené a zvýhodňují nového hráče. V prvních reakcích už zmínili podání stížností k Evropské komisi i podání žalob. Konkrétně se vyjádří až po prostudování textu, který má přes 200 stran.
ČTÚ nevyhověl připomínkám stávajících operátorů a vyčlenil třetinu kmitočtů, tedy 2x10 MHz, v nejlukrativnějším pásmu 800 MHz pro vstup čtvrtého operátora. Tím by mohla být PPF, které se účastnila už předchozí aukce. Novinkou je, že každý zájemce bude moci získat maximálně 2x10 MHz a nebude tak moci hromadit kmitočty, které by pak mohl prodat. Vzniknout by tak měly nejméně tři sítě LTE.
ČTÚ trvá na výhodě pro nového operátora, Telefónica ho kvůli tomu chce zažalovat - čtěte ZDE
Krize našemu byznysu spíš pomáhá, říká ředitel největšího call centra v Česku - čtěte ZDE
Nový předseda ČTÚ Novák již dříve pro HN uvedl, že nové podmínky mohou přilákat i jiné zájemce ze zahraničí, nejen PPF.
"Případné vyhrazení lukrativních kmitočtů vnímáme jako neodůvodněné zvýhodnění nového operátora, které naplňuje znaky veřejné podpory. Ohledně dalšího postupu se rozhodneme až ve chvíli, kdy budou známy finální podmínky aukce. Věříme, že tyto podmínky budou reflektovat právní realitu v ČR a EU," uvedl Lukáš Hrabal z T-Mobilu.
Nový operátor bude moci zároveň koupit část kmitočtů v pásmu 1800 MHz. Získá také možnost národního roamingu, tedy využití stávajících sítí GSM a 3G. Úřad ale zkrátil maximální dobu pro využití roamingu. Zrušil také podmínku primárního pokrývání zaostalých oblastí.
Úřad dále akceptoval některé z připomínek směřujících k potřebné anonymitě během přihazování a objektivitě postupu této fáze výběrového řízení.
Konečný návrh podmínek aukce, které budou vycházet z vypořádaných připomínek, chce regulátor projednat s Úřadem na ochranu hospodářské soutěže a Evropskou komisí. Vyvolávací cena kmitočtů má být celkem 8,75 miliardy Kč.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist