Akcie autobazarů AAA Auto ve středu skončí na pražské burze. O ukončení obchodování tohoto titulu požádali představitelé firmy. Ve středu je poslední den pro odkup akcií, ve čtvrtek pak bude titul stažen z pražské burzy. Již na konci minulého týdne skončil výkup akcií skupiny AAA Auto na maďarské burze v Budapešti.

Před začátkem odkupu drželi minoritní akcionáři 22 procent společnosti. Jaký podíl z těchto akcií se před posledním dnem podařilo společnosti vykoupit, AAA Auto ve středu dopoledne neuvedlo. "Aktuální čísla nemáme a ani bychom je nyní nezveřejnili. Večer nebo ve čtvrtek oznámíme výsledky," sdělil pouze finanční analytik AAA Auto Pavel Tuček.

Podle ČTK se ke konci minulého týdne podařilo provozovateli autobazarů vykoupit pouze necelá tři procenta z 22 %, která drželi před odkupem minoritní akcionáři. Problémem pravděpodobně byla nízká cena – 23,30 koruny za akcii – se kterou právě minoritní akcionáři nesouhlasili.

"Chceme jednat o částce 80 korun za jednu akcii. Navrhovaných 23,30 koruny je málo," řekl v polovině dubna Emil Buřič, který svolával ostatní minoritní akcionáře, aby se spojili a dosáhli zvýšení odkupní ceny. "Naším cílem je prodat akcie za protihodnotu, která však nevychází z průměrných cen na burze, ale z výsledku hospodaření a potencionálu společnosti," popisoval Buřič ve výzvě plán budoucího sdružení.

Emil Buřič: Akcie AAA Auto levně nedáme. Chceme za ně 80 korun, pane Denny - čtěte ZDE

AAA Auto odejde z burzy, zakladatel Denny má zelenou k odkupu akcií - čtěte ZDE

Podle pozorovatele a analytika společnosti Cyrrus Jiřího Šimary se do středečního uzavření pražské burzy Dennymu nepodaří vykoupit 95 %, které potřebuje k tomu aby mohl minoritní akcionáře podle zákona vytěsnit. "Teď má dvě možnosti. Buď se smířit s tím, že se společnosti odkup nepodařil, nebo nabídnout akcionářům lepší cenu. Nemyslím si, že by házeli tak rychle flintu do žita," předpovídá Šimara zvýšení kritizované odkupní ceny. 

Požadavky akcionářů na 80 korun za kus jsou ale podle něj nereálné. "Maximum je na 35 nebo 40 korunách. Cena se podle mne určitě nedostane ani na 55 korun, za které je akcionáři v roce 2007 kupovali," myslí si Šimara.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Emisí získal Denny více než miliardu na rozvoj společnosti

O stažení akcií rozhodla na konci března mimořádná valná hromada. Návrh podal právě zakladatel firmy Denny, který před výkupem držel téměř 78 procent akcií. Krok souvisí s jeho záměrem prodat majoritní podíl firmy. Strategičtí investoři totiž podle předběžných jednání preferují investici do AAA jako do soukromé společnosti.    

AAA Auto uvedla své akcie na trh v rámci primární emise v roce 2007. Upisovací cena 28,1 procenta akcií se vyšplhala na 55,1 Kč za kus, a majoritní vlastník Denny tak na rozvoj společnosti získal 1,1 miliardy Kč. Akcie AAA Auto se budou dál obchodovat v RM-Systému.

Společnost provozuje přes 30 poboček v Česku, na Slovensku a v Rusku. Skupina loni zvýšila prodej o 15 procent na 51 400 aut a zdvojnásobila zisk na 22,3 milionu eur. Letos plánuje návrat na maďarský trh. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist