Ministr financí v demisi Miroslav Kalousek rozhodl o tom, že stát si letos půjčí o 110 až 140 miliard korun méně. Sníží se tak úrokové náklady. Státní dluh proto klesne meziročně poprvé za 15 let. Kalousek to v pondělí řekl na tiskové konferenci. Podle strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2013 si ministerstvo financí chtělo letos půjčit 230,7 miliardy Kč.

Rozhodnutí snížit výpůjční potřebu bylo plánováno od začátku tohoto roku, čekalo se jen na výsledky za druhý kvartál. Umožnilo je podle Kalouska zejména efektivnější řízení likvidity po zprovoznění informačního systému státní pokladny. MF tak nemusí držet vysokou rezervu pro financování státního dluhu, protože státní pokladna ji částečně nahrazuje. Dříve si stát musel zbytečně půjčovat, ačkoli na účtech jednotlivých veřejných institucí ležely desítky miliard korun, podotkl Kalousek.

Přesnější číslo snížení dluhové rezervy zpřesní MF v dalších týdnech na základě dalšího vývoje salda státního rozpočtu, disponibilní likvidity v novém systému řízení státní pokladny a vývoje finančních trhů. Nicméně 110 miliard Kč je podle Kalouska absolutní minimum.

Úsporu úrokových nákladů odhadl odstupující ministr na jednotky miliard Kč ročně. Na plánované emise státních spořicích dluhopisů nebude mít toto rozhodnutí vliv. "Státní dluh bude možno meziročně snížit poprvé za posledních 15 let, za druhé čtvrtletí 2013 zaznamenáme již mezičtvrtletní pokles. Výši státního dluhu se podařilo zastabilizovat," uvedl Kalousek.

Deficit se podle něj podaří snížit z 5,8 procenta na HDP v roce 2010 na 2,8 procenta v tomto roce. Zároveň klesly průměrné náklady na obsluhu státního dluhu. Například výnos desetiletého korunového státního dluhopisu klesl od roku 2010 ze 4,75 procenta na letošních 1,89 procenta. To vůči celkové výši dluhu znamená úsporu asi 20 miliard Kč na úrocích ročně.

Státní dluh ČR se v prvním čtvrtletí zvýšil o 48 miliard korun na 1,716 bilionu korun. Na každého Čecha tak připadal dluh přes 163 tisíc korun. Před nástupem právě končící Nečasovy vlády byl přitom dluh v přepočtu na obyvatele 121 tisíc korun. To byla také částka, jejíž zaplacení v roce 2010 v rámci předvolební kampaně "požadoval" místopředseda TOP 09 Kalousek na fiktivní složence rozesílané do domácností. Růst dluhu byl podle dřívějšího vyjádření MF způsoben především navýšením rezervy na splátky emisí dluhopisů ve zbytku roku. 

"S hrdostí mohu říci, že předávám stav veřejných rozpočtů i důvěryhodnost ČR na finančních trzích v neskonale lepším stavu, než jsme ji přebírali po vládě premiéra Jana Fischera," uvedl Kalousek. Právě Jan Fischer by přitom mohl Kalouska ve funkci vystřídat - v pondělí přijal post ministra financí v prezidentské vládě premiéra Rusnoka.