Německá kancléřka volá po společné evropské úmluvě o ochraně dat. Podle té by všichni poskytovatelé internetového připojení museli povinně uvádět, jaké osobní údaje shromažďují a komu je zpřístupňují.

Důležitý zákon by měl zajistit, aby společnosti jako Facebook a Google podléhaly stejným přísným pravidlům na ochranu soukromí ve všech státech Evropské unie, nikoli jen legislativě země, ve které jsou registrovány. Informuje o tom deník Financial Times.

Angela Merkelová čelila v posledních dnech ostré kritice za to, že účinně neochránila německé uživatele před sledováním americkými a britskými tajnými službami.

Téma se hned stalo bodem předvolební kampaně v Německu. O víkendu Merkelovou obvinil její hlavní vyzyvatel Peer Steinbrück z levicové SPD, že porušila přísahu a nedokázala ochránit německé občany.

Kancléřka na to reagovala v neděli v televizním rozhovoru, když problém označila za prioritu pro evropskou agendu a vyzvala další země EU, jako Británie či Irsko, které mají méně přísné zákony na ochranu osobních údajů, aby přísnější regulaci podpořily.

"Internetové firmy, které působí v Evropě, jako Facebook a Google, musí dát evropským zemím veškeré informace o tom, komu daly data," uvedla.

Facebook v Německu ctí irské zákony

Její slova měla ohlas i v Bruselu a v pondělí ji podpořila místopředsedkyně Evropské komise Viviane Redingová, známá například bojem proti cenám roamingových služeb mobilních operátorů. Ta společná evropská pravidla označila za "nejlepší řešení".

Prvním krokem má být podle Merkelové dokončení vyjednávání o společném evropském zákoně na ochranu dat. Zde Německo zastává velmi přísnou pozici. Samo má podle ní "velmi dobré zákony" - ale například Facebook registrovaný v Irsku podléhá pouze irským pravidlům.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Další evropské země jako Velká Británie ale mají velmi odlišnou filozofii ochrany dat a jejich zákony dovolují bezpečnostním službám přístup ke komunikačním službám.

"Musíme vést rozsáhlou debatu a určit, co je rozumné," řekla kancléřka. Německá pozice je taková, že při sběru údajů "cíl ne vždy omlouvá prostředky".

Merkelová také zatím dosud nejostřeji vyjádřila svoje podezření, že USA možná obcházejí německé zákony na ochranu dat.

"Očekávám jasný závazek americké vlády, že v budoucnu budou dodržovat německé zákony na německém území. Jsme partneři a přátelé. Jsme ve společné obranné alianci a musíme se na sebe umět spolehnout," prohlásila Merkelová.

Dodala, že ji americké úřady ubezpečily, že žádná německá firma nebyla cílem průmyslové špionáže. Na otázku týkající se spekulací, že měl být odposloucháván její vlastní mobilní telefon, uvedla, že právě takové informace německé úřady prověřují ve spolupráci s Washingtonem.

Podle posledních průzkumů 70 dní před parlamentními volbami 22. září poklesla podpora vládní CDU o jedno až dvě procenta. Strana kancléřky Merkelové ale stále se 41 % výrazně vede před SPD - ta má 26 %. Současná koalice CDU s FDP by získala 46,5 % zatímco SPD spolu se Zelenými 38 %.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist