Slovensko objevilo nový zdroj státních příjmů – vývoz vody do zahraničí. Ministerstvo životního prostředí předkládá návrh zákona, který dělá z vody podnikatelskou komoditu. Zatímco v arabských státech vyvážejí ropu jako strategickou surovinu, na Slovensku by to mohla být právě voda, píší slovenské Hospodárské noviny.

Bratislava dokonce počítá s jejím zdaněním 40 procenty. "Stát nemůže ztrácet kontrolu nad takovým strategickým bohatstvím," řekl o vodě před pěti lety premiér Robert Fico. Podle nového zákona ale bude mít slovenská vláda při obchodu s vodou volné ruce. Bude rozhodovat o tom, kdo bude moci vodu prodávat, resp. vyvážet.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se