Příchod prvního potomka britského prince Williama a jeho manželky, vévodkyně Kate, neohrozí mírné oživování britské ekonomiky, a dokonce by mohl nabídnout malou, i když dočasnou podporu ekonomickému růstu.

Shodují se na tom ekonomové, které oslovil list The Telegraph.

Nejviditelnější bude růst maloobchodního prodeje, protože lidé si budou chtít koupit suvenýry a upomínkové zboží. Zvýší se určitě i prodej alkoholu, protože lidé budou chtít novému královskému miminku připít, uvádí hlavní ekonom společnosti IHS Global Insight Howard Archer.

Zvýšené příjmy hlásí i sázkaři, protože lidé sázejí hlavně na pohlaví a jméno dítěte.

Centrum pro výzkum maloobchodu odhadlo, že příchod královského potomka by mohl podpořit ekonomiku více než 240 miliony liber (7,3 miliardy Kč). Tato částka zahrnuje zvýšený nákup potravin a nápojů pro domácí oslavy narození i vyšší útraty v hospodách a nákup a vývoz suvenýrů, hraček či knih a dalších médií.

Faktor dobré nálady

Nezanedbatelný vliv bude mít podle Archera i faktor dobré nálady, která provází dobu narození. Díky tomu by se mohla zlepšit důvěra spotřebitelů, která má dopad i na jejich ochotu utrácet. Navíc na rozdíl od královské svatby nebude příchod potomka doprovázen státním svátkem, který by naopak měl negativní hospodářský dopad na ekonomický růst.

Ekonomka společnosti Investec Victoria Clarkeová však upozorňuje, že podobný růst spotřebitelské nálady bývá velmi krátkodobý. Vzroste sice zájem o nákup upomínkových předmětů, v dalším měsíci však většinou začne klesat.

Také Archer uznává, že dopad narození královského potomka na britský ekonomický růst bude jen velmi omezený.

"Na konci dne to, co nejvíce ovlivňuje lidi, je jejich pohled na stav ekonomiky a vyhlídky zaměstnanosti," dodal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist