Španělská telekomunikační skupina Telefónica jedná s nizozemskou KPN o prodeji její německé divize E-Plus.

Cena za třetího největšího operátora v Německu by mohla činit pět miliard eur (129,8 miliardy Kč). Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dobře informovaný zdroj.

Telefónica by se spojením E-Plus s Telefónica Deutschland stala podle počtu předplatitelů největším operátorem v zemi před Vodafonem a T-Mobilem. Viz graf. 

KPN potvrdila, že jedná o prodeji svých aktivit v Německu, jméno zájemce však nepotvrdila. Telefónica pak pouze potvrdila, že jedná o dohodě v Německu a že zatím nic nebylo dohodnuto.

"V této fázi není výsledek jasný. Další oznámení bude učiněno, pokud a až to bude vhodné," uvedla KPN v prohlášení. Podle zdrojů jsou však již jednání v pokročilé fázi a dohoda by mohla být oznámena již v pondělí.

KPN a Telefónica jednaly v minulosti o spojení. Na poslední chvíli však jednaní zkrachovala kvůli neshodě o ceně.

KPN se snažila prodat E-Plus již loni, aby odvrátila snahu o její převzetí nejbohatším mužem světa, Mexičanem Carlosem Slimem. (Ten se na čele žebříčku boháčů střída se zakladatelem Microsoftu Billem Gatesem).

 Nepodařilo se jí však přilákat kupce nebo partnera pro fúzi a Slimova América Móvil nyní vlastní téměř 30 procent KPN. América Móvil je hlavním konkurentem Telefóniky v Latinské Americe.

Podle informací Financial Times a španělského El País obchod Carlos Slim podporuje. KPN by kromě hotovosti měl výměnou získat i menší podíl v Telefónica Deutschland.

Telefónica loni nabídla na burze akcie části své německé divize O2 Deutschland, aby získala hotovost a finance na snížení dluhu v době, kdy její výkon na domácím, španělském trhu, pokulhává.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist