Pamatujete časy, kdy počítač po roce zastaral a vy jste se začali poohlížet po novém procesoru, disku a paměti? Tak ty doby jsou pryč. Výrobci se z toho neradují vůbec a někteří (například Samsung) dokonce od výroby stolních PC právě kvůli tomu upouštějí. Anebo se je snaží nahradit něčím jiným.

A to je důvod, proč se v poslední době objevuje na trhu stále více zařízení, která na první pohled vypadají poněkud kuriózně, pro výrobce však mají řadu nezanedbatelných "předností": velmi omezené možnosti upgrade a oprav, výkony odsuzující je k rychlému morálnímu zastarání a pravděpodobně i nevalnou fyzickou životnost. Jedné z těchto koncepcí se říká all-in-one PC neboli počítač "vše v jednom". Správnější by asi bylo říkat vše ve dvou, protože střeva počítače se přesunula z klasické bedny do monitoru, zatímco klávesnice zůstala, ale to by zase neznělo tak pěkně.

Ve skutečnosti to není nápad nijak nový; pamětníci možná vzpomenou na počítače Apple Macintosh v druhé polovině 80. let, které to měly úplně stejně. Jen s tím rozdílem, že tehdy ještě nešlo o LCD monitor, ale vakuovou obrazovku, kolem níž bylo dost místa na další hardware. Přesto Apple od této koncepce brzy upustil.

V placatém šasí LCD obrazovky se zápory koncepce all-in-one projeví mnohem výrazněji než ve starém "macovi". Odvod tepla je ještě horší než v noteboocích, takže životnost součástek nejspíše nebude nic moc. Úspora místa vylučuje klasické sloty, takže se rozlučte i s možností oprav a upgrade - co si nekoupíte v základním provedení, to nemáte. Také konektorů (od USB až po možnosti připojení dalších zařízení) se sem vejde méně než na klasickou bednu. Cena? Ta je samozřejmě vyšší než u PC stejných parametrů.

Některé počítače all-in-one mají dotykový displej, takže po odpojení klávesnice se z nich stane něco jako tablet - až na to, že nemají akumulátor a při úhlopříčce okolo 24 palců nejsou moc skladné.

Trochu vstříc uživatelům vyšel obří tablet HP Envy Rove 20, který má úhlopříčku "jen" 20 palců a zabudovaný akumulátor. "Odpoutejte se od svého desktopu," říká reklamní slogan, jenže cena za odpoutání není právě malá, přibližně 17 tisíc korun. Dostanete za to i 1 TB interní paměti a možnost používat bezdrátovou klávesnici. Otázka zní, zda si za cenu jen o málo vyšší nekoupit dva praktičtější kusy hardwaru: PC domů nebo do kanceláře na stůl a na cesty nějaký skladnější ultrabook či tablet.

Jinou náhradou za stolní PC mohou být - alespoň pro část uživatelů - takzvané minipočítače (miniPC). Jde - zjednodušeně řečeno - o standardní PC, které je "nacpané" do co nejmenšího prostoru. Jenže vinou toho je zbavené všeho "zbytného". Například místo pevného disku tu je slot na SD karty, napájení se řeší prostřednictvím USB, roli operačního systému často zastane Android.

Tomu odpovídají i schopnosti, které obvykle nebývají o moc větší než u smartphonů. Ovšem pro mnoho domácích uživatelů stačí - miniPC se používají například jako "inteligentní" televizory a přehrávače videa schopné současně brouzdání po internetu. Výhodou je cena, která se obvykle pohybuje v řádu několika málo tisíc.

Není vyloučeno, že náhražky za klasické desktopy zaujmou, protože dnešní uživatelé už jsou úplně jiní než počítačoví nadšenci v 90. letech. V něčem jsou méně nároční (zejména co se týče parametrů počítače a jeho výkonu), v něčem naopak mnohem náročnější (design a jednoduchost ovládání).

Otázka zní, co se stane s desktopy, pokud na ně velcí výrobci definitivně zanevřou (což je z ekonomických důvodů dost možné). Těžko předpokládat, že grafici, webdesignéři, konstruktéři a další profesionální uživatelé budou smolit svá díla na miniPC nebo křížencích tabletů s klávesnicí.

Odpovědi jsou možné dvě. Buď stolní počítače pohřbíváme předčasně, a poté, až odezní "tabletové šílenství", se grafy prodeje a zájmu spotřebitelů zase otočí směrem nahoru. Anebo se tenhle segment zásadně změní, a místo levných zařízení pro masy začne nabízet nákladný luxus pro ty, kteří ho opravdu potřebují.

 


 

 

obalka ekonom 312013Přečtěte si nové číslo týdeníku Ekonom. Číst ho můžete i na iPadu a iPhonu nebo na zařízení se systémem Android.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se